Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabytkowa Kopalnia Ignacy ma nowego dyrektora

Facebook Twitter

Zabytkowa Kopalnia Ignacy ma nowego dyrektora, funkcję tę do końca września br. będzie pełnił Marek Gołosz. Ogłoszony w marcu tego roku konkurs na dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy został unieważniony, a Prezydent Miasta, zdecydował się na powierzenie tego stanowiska Markowi Gołoszowi, który wcześniej, w trakcie swojej pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, zajmował się zarządzaniem Szlakiem Zabytków Techniki i koordynował kampanie promocyjne festiwalu Industriada.

Fot. rybnik.eu

Zabytkowa Kopalnia Ignacy to miejsce niezwykłe w historii Rybnika, które w nowoczesny sposób łączy funkcje muzealne z organizacją nietuzinkowych wydarzeń kulturalnych

– przekonuje prezydent Piotr Kuczera.

Zdecydowaliśmy się na rozdzielnie dotychczasowego Industrialnego Centrum Kultury na dwie niezależne od siebie jednostki: Dom Kultury i Zabytkową Kopalnię Ignacy, ponieważ zależy nam na skoncentrowaniu działalności tej drugiej instytucji wokół walorów turystycznych kopalni oraz jej wartości materialnych i niematerialnych. Jestem przekonany, że doświadczenie pana Marka Gołosza, któremu zdecydowałem się powierzyć funkcję dyrektora, okaże się niezwykle cenne dla naszych planów wypromowania kompleksu pokopalnianego, jako prężnie działającego ośrodka na Szlaku Zabytków Techniki

– dodaje prezydent.

Marek Gołosz – pełniący od 15 kwietnia br. obowiązki dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy – ma 37 lat. Pochodzi z Wyr w powiecie mikołowskim. Jest absolwentem politologii i filologii języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Śląskim. Większość aktywności zawodowej związał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, gdzie był odpowiedzialny za upowszechnianie i promocję dziedzictwa kultury przemysłowej. Od 2012 do 2019 roku zajmował się zarządzaniem najpopularniejszym produktem turystyki industrialnej w Polsce, Szlakiem Zabytków Techniki. Koordynował także kampanie promocyjne święta Szlaku – festiwalu Industriada. Od 2020 roku realizuje zadania związane z promocją, marką i komunikacją marketingową w Urzędzie Metropolitalnym Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Na pełniącego obowiązki dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy został powołany na czas od 15 kwietnia do 30 września br. Potem na to stanowisko ogłoszony zostanie konkurs, w którym obecny p.o. dyrektora również będzie mógł wystartować.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Nowe oblicze zyskują kolejne obiekty dawnej kopalni. Od kilku lat odnawiane są kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano wieżę ciśnień oraz budynki stolarni i maszynowni szybu „Głowacki”. Prace toczą się w budynkach nadszybia i maszynowni szybu „Kościuszko” oraz na terenie byłej sprężarkowni. Pomiędzy poszczególnymi budynkami „Ignacego” powstanie m.in. industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci, a rekreacyjno-wypoczynkowy teren będzie tworzył atrakcyjną całość dla odwiedzających.

Konkurs został unieważniony z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że wpłynęły tylko dwie oferty. A pod drugie dlatego, że w tym samym czasie Wydział Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego uchylił uchwałę dotyczącą wydzielenia Zabytkowej Kopalni Ignacy z Industrialnego Centrum Kultury. Aktualnie problem prawny został już rozwiązany i Zabytkowa Kopalnia Ignacy i Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu są już odrębnymi jednostkami. Podjęto więc decyzję o powierzeniu obowiązków dyrektora ze względu na konieczność odbioru końcowych prac związanych z remontem kopalni. Ponowny konkurs ogłoszony zostanie jesienią tego roku.

Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021