Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zachowek. Czym jest, kto się może o niego starać i ile mamy na to czasu? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Czym jest zachowek? Komu przysługuje? I czy zachowek jest opodatkowany? Te pytania często nurtują osoby, które przymierzają się do przyjęcia spadku, albo którym babcia czy rodzice zapisali mieszkanie. Wątpliwości pomaga rozwiać m.in. Fundacja Togatus Pro Bono, która w ramach realizacji rządowego programu, udziela nieodpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Wodzisławskim.

zachowek

Czym jest zachowek? Rozwiej wątpliwości prawne

Czym jest zachowek? Ile lat po śmierci bliskiej osoby można się starać o jego wypłacenie? I wreszcie, czy otrzymując zachowek muszę zapłacić podatek? Na nurtujące nas pytania odpowiedzi szuka  radca prawny współpracujący z Fundacji Togatus Pro Bono, mecenas Adam Grad.

Zachowek – co to i kto może się o niego starać?

Zachowek to instytucja towarzysząca dziedziczeniu na podstawie testamentu. Celem zachowku jest umożliwienie najbliższej rodzinie zmarłego uzyskania pewnej części masy spadkowej. Prawo wystąpienia o zachowek przysługuje wyłącznie: zstępnym (dzieci – wnuki – prawnuki), małżonkowi i rodzicom. Zachowek wynosi połowę tego, co osoba odziedziczyłaby z ustawy, a dwie trzecie, jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy osoba ta była małoletnia (zstępny) lub trwale niezdolna do pracy. Zachowek wypłaca się w pieniądzach.

Czy o zachowek możemy się ubiegać w przypadku na przykład rodziców czy dziadków, czy także dalszej rodziny? Czy to pokrewieństwo ma znaczenie?

Stopień pokrewieństwa jak najbardziej ma znaczenie. Najistotniejszą kwestią jest krąg spadkobierców, także o zachowek mogą starać się spadkobiercy ustawowi, którzy zostali pokrzywdzeni w ten sposób, iż nie otrzymali ze spadku nic.

Czy o zachowek mogę się starać także w sytuacji, kiedy spadkodawca ma spisany testament i np. w tym testamencie zaznacza, że wszystkie jej dobra materialne, niematerialne przechodzą na jedną osobę konkretną, oraz jasno wskazuje, kto nie powinien po niej dziedziczyć?

Jeżeli spadkodawca przed śmiercią sporządzi testament i przekaże cały swój majątek jednej osobie z grupy spadkobierców, to wówczas też można  wnosić roszczenie, pozew o zachowek. I nie ma przy tym znaczenia, że spadkodawca pozostawił testament.  Ten, kto jest wskazany w testamencie, odziedziczy to, co ten spadkodawca mu przekazał, natomiast pozostali ze spadkobierców ustawowych, mogą się  domagać określonej kwoty pieniężnej.

Jaki jest okres przedawnienia roszczenia zachowkowego w przypadku ogłoszonego testamentu spadkodawcy?

Instytucja zachowku służy do ochrony interesów osób najbliższych spadkodawcy przed skutkami dokonanych przez niego rozrządzeń w ramach przysługującej mu swobody testowania oraz poczynionych za życia darowizn. Roszczenie o zachowek jest roszczeniem majątkowych i podlega przedawnieniu, którego termin i zasady uregulowane są w art. 1007 § 1 kodeksu cywilnego. Termin ten rozpoczyna bieg w chwili ogłoszenia testamentu i wynosi 5 lat.

Jeżeli w akcie notarialnym umowy darowizny lokalu mieszkalnego została ustanowiona na rzecz darczyńcy służebność osobista mieszkania, to czy w przypadku roszczenia o zachowek wartość tego lokalu powinna być określona jako:

  •  różnica pomiędzy wartością lokalu według stanu na dzień darowizny i wartością służebności osobistej na dzień darowizny?
  • różnica pomiędzy wartością lokalu według stanu na dzień darowizny i wartością służebności osobistej zgodną z faktyczną długością życia darczyńcy?

Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Wskazać należy, że normę art. 995 k.c. wykładać należy z uwzględnieniem jej celu, jakim jest podzielenie się z uprawnionym do zachowku przez osobę obdarowaną wzbogaceniem; wzbogacenie to zaś rozumiane być musi jako różnica między wartością rzeczy w stanie wolnym od obciążeń, a wartością ustanowionych jednocześnie z darowizną obciążeń. Ustalenie wartości rzeczy w sposób prawidłowy nie jest zatem możliwe przed śmiercią darczyńcy, na rzecz którego ustalono służebność osobistą mieszkania. Gdyby biegły miał oszacować wartość służebności w chwili dokonania darowizny, to musiałby wiedzieć, ile uprawniony z tytułu służebności będzie żył. Stąd też wartość zachowku powinna odpowiadać realnej wartości darowanej nieruchomości, a więc przy uwzględnieniu pełnej wartości obciążeń wynikających z ograniczonych praw rzeczowych.

Czy od zachowku należy zapłacić podatek dochodowy (I grupa pokrewieństwa), a jeśli tak – to w którym momencie: uprawomocnienia się wyroku, czy w dacie faktycznego otrzymania raty?

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – , podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu.

Tym samym, powyższy zachowek nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podlega on opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (z tym że zastosowanie będzie miało zwolnienie od tego podatku w przypadku I grupy pokrewieństwa).

Wdowa (macocha) po zmarłym mężu, na podstawie ugody pozasądowej w formie aktu notarialnego, otrzymała od dzieci zmarłego w formie przelewu na własne konto bankowe pieniądze tytułem zachowku oraz zrzeczenia się zapisanego w testamencie prawa dożywotniego zamieszkiwania w budynku mieszkalnym, prawo do ustanowienia służebności mieszkaniowej. Czy podlega to zwolnieniu z PIT? Pytanie dotyczy zachowku i zrzeczenia? Czy pieniądze za rzeczy wymienione powyżej należy osobno wycenić i zgłosić do US?

Umowny dział spadku ze spłatą jednej ze spadkobierców nie jest przychodem dla celów podatku dochodowego. Zarówno zachowek jak i prawo dożywotniego zamieszkania czy ustanowienia służebności majątkowej to prawa majątkowe, których spadkobierczyni się zrzeknie w zamian za kwotę pieniężną. Nie uzyska ona więc żadnego przysporzenia, a jedynie jej majątek w postaci praw do zachowku, dożywocia i służebności ulegnie zamianie na majątek w gotówce. Nie powstanie więc przychód z odpłatnego zbycia rzeczy i praw, a samo nabycie spadku zostało opodatkowane (ewentualnie zwolnione) podatkiem od spadków i darowizn, a więc nie podlega PIT (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dopiero w przypadku, gdy uzyskana przez spadkobiercę spłata przekracza wartość jego udziału spadkowego (a więc zbył swoje prawa do spadku z zyskiem) można mówić o przysporzeniu, a więc powstaniu przychodu w wysokości odpowiadającej tej nadwyżce.

Została wydana decyzja w sprawie wymiaru podatku od spadków i darowizn. Podatek został zapłacony. Po jej uprawomocnieniu został zapłacony zachowek osobie uprawnionej. Co należy w takim wypadku zrobić aby odzyskać część podatku? Czy wystarczy złożyć tylko korektę zeznania i w niej wykazać kwotę zapłaconego zachowku? Czy należy również złożyć wniosek o wznowienie postępowania. Jeżeli tak to jaką podstawę wznowienia podać?

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2021 r. poz. 1043) – dalej u.p.s.d. – jeżeli spadkobierca został obciążony obowiązkiem wykonania polecenia lub zapisu zwykłego, wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar spadku. Takim poleceniem, które winno być wykonane, aby mogło stanowić ciężar spadku, jest m.in. wypłata z tytułu zachowku.

Na podstawie art. 17a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania podatkowego w przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych niewykazanych w zeznaniu podatkowym. Zatem nie dotyczy on przypadku wypłaty zachowku po wydaniu decyzji ustalającej wymiar podatku od spadków i darowizn.

Ponieważ w ustawie o podatku od spadków i darowizn istnieje niezamierzona przez ustawodawcę luka prawna, w wyroku z 01.06.2022 r., III FSK 4958/21, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w przypadku wypłacenia przez podatnika zachowku po wydaniu i doręczeniu ostatecznej decyzji ustalającej wysokość zobowiązania w podatku od spadków i darowizn istnieje możliwość zastosowania art. 254 ustawy z 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa. Tj. „Instytucji zmiany decyzji ostatecznej wskutek zmiany okoliczności faktycznych co pozwala na zrealizowanie zasady równości wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji RP).

W powiecie wodzisławskim punkt nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzony jest przez Fundację Togatus Pro Bono, w Urzędzie Miasta Pszów – Urząd Stanu Cywilnego przy ul. Pszowskiej 534:

  • w poniedziałki w godzinach 10.00-14.00
  • we wtorki w godzinach 8.00-12.00
  • w środy w godzinach 13.00-17.00
  • w czwartki w godzinach 9.00-13.00
  • w piątki w godzinach 10.00-14.00

Numer telefonu, pod którym można umówić termin wizyty prawnej: 32 412 09 51.fundacja.togatus.pl/powiat-wodzislawski/

Zadanie publiczne finansowane ze środków budżetu państwa przekazanych przez Powiat Wodzisławski.

REKLAMA

Kontakt:

Adres:

    • Urząd Miasta Pszów (Urząd Stanu Cywilnego), ul. Pszowska 534, 44-370 Pszów

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2024