Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zaczyna brakować miejsc dla uchodźców przygotowanych przez powiat cieszyński

Facebook Twitter

Kurczy się liczba miejsc przygotowana przez cieszyński samorząd dla uchodźców z Ukrainy. Na 1500 miejsc, które zagwarantował powiat cieszyński, wczoraj wolnych było zaledwie 100 miejsc.

Fot. twitter.com/terytorialsi

Uchodźcy przede wszystkim trafiają do domów prywatnych, ale samorząd również przygotowuje miejsca. Tam trafiają większe grupy osób, które kieruje wojewoda. Samorząd powiatu cieszyńskiego podpisał z kilkoma właścicielami ośrodków umowy na przyjęcie uchodźców. Teraz trafiają oni do Ustronia, Wisły i Istebnej, są także w jednym z hoteli w Cieszynie.

Mieczysław Szczurek: Po przyjeździe autobusu, bo to głównie chodzi o autokary, takie osoby są umieszczane w ośrodkach. To się zmienia z godziny na godzinę.

Radio 90: W ciągu tygodnia te 1400 miejsc zostało zajętych?

Mieczysław Szczurek: Powiedziałbym, że nie nawet w ciągu tygodnia, a w ciągu weekendu, który właśnie minął, jutro na pewno będziemy szukać nowych ośrodków, żeby tę ilość miejsc zwiększyć, ponieważ wojewoda cały czas mówi o kolejnych transportach, tak więc na pewno te 1500 nie wystarczy. Jeżeli chodzi o rozlokowanie osób przybywających z Ukrainy, uchodźców, to są głównie trzy gminy powiatu cieszyńskiego: Ustroń, Wisła, Istebna, czyli gminy o największej bazie turystycznej

– mówi Janowi Baczy Mieczysław Szczurek, Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

Na zdjęciu: Mieczysław Szczurek, Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

Osoby trafiają na razie do większych ośrodków – hoteli, pensjonatów. Ważne, żeby prowadziła obiekt jedna firma, z którą samorząd może zawrzeć umowę.

Mieczysław Szczurek: My otrzymujemy wsparcie na te osoby od wojewody

– dodaje Szczurek. Na jaką pomoc mogą liczyć ci, którzy są w ośrodkach, za które płaci administracja rządowa?

Mieczysław Szczurek: Bardzo mocno upraszczając: miejsce noclegowe, pełne wyżywienie, pomoc socjalną rozumianą- jako dostarczenie potrzebnych ubrań, pampersów, środków czystości itp.- i pomoc psychologiczną.

Radio 90: Na te osoby, które kieruje wojewoda, za nimi pójdą czy powinni pójść pieniądze?

Mieczysław Szczurek: Tak jak Pan powiedział, powinny pójść pieniądze.

Jak zapewnia Mieczysław Szczurek, powiat szuka kolejnych miejsc, gdzie mogą trafić uchodźcy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022