Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zaczyna się pierwszy tydzień kursów elektrycznych autobusów w Rybniku: „Jest powód do dumy”

Facebook Twitter

Na ulice Rybnika wyjechało 16 nowych elektrycznych pojazdów, 5 z nich to autobusy przegubowe. W ciągu dwóch tygodni do miasta dotrze kolejnych 7 takich ekologicznych pojazdów.

Fot. M. Koczy/rybnik.eu

W obszarze transportu także dbamy o ekologię

– podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: To ekologia, ale też jakość transportu miejskiego. Zeroemisyjność to komfort mieszkańców, jeśli chodzi o jakość powietrza i ten element zdrowotny jest bardzo istotny (…). To są Solarisy o bardzo dobrej konstrukcji, o bardzo dobrej baterii. Również założyliśmy spółkę komunikacyjną, która będzie inwestowała w nowoczesny tabor, być może z kategorii „wodorowców”.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera Fot. M. Koczy/rybnik.eu

Nowe autobusy zostały zakupione w ramach ubiegłorocznego przetargu. Dostarczył je producent tego typu pojazdów, Solaris. Mówi dyrektor sprzedaży regionu południowego firmy Solaris, Rafał Zajas.

Rafał Zajas: 16 autobusów zamówionych przez firmę Kłosok, dotychczas takie autobusy były kupowane przez miasta lub spółki miejskie, jest to pierwszy kontrakt w Polsce na autobusy elektryczne dla prywatnego przewoźnika, do obsługi linii na zlecenie ZTZ Rybnik. Elektryczne, zeroemisyjne, z bardzo dużymi bateriami, które pozwalają na obsługę linii przez cały dzień, bez doładowania. Pełna klimatyzacja, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, niczego im nie brakuje. Jest powód do dumy.

Fot. M. Koczy/rybnik.eu

Pojazdy są bardzo nowoczesne i mają wiele rozwiązań przyjaznych dla pasażerów

– potwierdza prezes zarządu spółki Komunikacja Miejska Rybnik, Łukasz Kosobucki.

Nowe autobusy są nie tylko ekologiczne ale także ekonomiczne

– dodaje prezes Kosobucki.

Łukasz Kosobucki: Po pierwsze poprawią środowisko, po drugie ekonomicznie uratują miasto, dlatego, że licząc sam wydatek eksploatacyjny na prąd to przy autobusie 12- metrowym licząc po złotówce 1 kWh to on zużywa prądu za 110 złotych, a taki diesel za 240 złotych. Więc ekonomia, ekologia, wygoda pracy kierowców i wygoda pasażerów.

Nowe autobusy będą jeździły głównie po Rybniku, poza tym także w gminie Lyski i Czerwionce-Leszczynach. Koszty ich zakupu pokrył prywatny przewoźnik. Największy z pojazdów kosztował 3 i pół miliona złotych. 23 nowe elektryczne autobusy to blisko 30% wszystkich, które obecnie jeżdżą po rybnickich drogach.

Oddanie do użytku nowych autobusów Fot. M. Koczy/rybnik.eu

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj