Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zadzwonisz na 998, odbierze operator 112. Trwa zmiana obsługi numeru alarmowego. Co się zmieni?

Facebook Twitter

Już nie dyżurny straży pożarnej, a operator numeru 112 odbierze nasz telefon, kiedy zadzwonimy na numer 998. W całej Polsce trwa zmiana obsługi tego numeru alarmowego. Cała akcja w naszym województwie potrwa od dziś (9.09.) do 20 września.

Proces łączenia numerów alarmowych 998 ze 112 odbywa się już od początku roku. Nasze województwo jest kolejnym, w którym taka zamiana zachodzi.

Co to zmieni? Jeśli chodzi o wezwanie pomocy niewiele

W dalszym ciągu będziemy musieli podać konkretne informacje: kto dzwoni, co i gdzie się pali i jaki rodzaj pomocy jest potrzebny.

Informacje te zbierać będzie operator numeru 112

– tłumaczy Mariusz Knopek, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach:

Mariusz Knopek: Po zebraniu tych informacji, w postaci elektronicznej formatki, operator przekaże wszystkie zebrane informacje do dyżurnego PSP, który na podstawie tych informacji zadysponuje swoje siły i środki. Wszystkie informacje od obywatela zbierze operator numerów alarmowych. To on odpowiada za kontakt z obywatelem. (…) My zbieramy informacje dla wszystkich służb, (…) aby mieć pełen obraz sytuacji i aby było wiadomo jakie służby powiadomić.

Do końca roku numer 998 będzie automatycznie przekierowany na 112. Jak mówi Radiu 90 Mariusz Knopek, od kilku lat taka procedura dotyczy policyjnego numeru 997:

Mariusz Knopek: Ten numer 998 to jest tak naprawdę drugi krok przejęcia i ujednolicenia sposobu zgłoszeń na numery alarmowe zarówno 112 jak i pozostałe numery. (…) Pozostanie już tylko numer 999, który kieruje do pogotowia, ale na razie nie jest znana data przełączenia tego numeru. (…)

Jak dodaje kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, równolegle w jednym czasie w centrum pracuje 17 operatorów, ale są sytuacje, że jest ich nawet 32:

Mariusz Knopek: W zależności od przewidywanego ruchu alarmowego. Natomiast na konkretnych komendach numer 998 był obsługiwany przez dyżurnych danej komendy powiatowej, miejskiej. Z reguły to było 2-3 pracowników. Natomiast w sytuacjach anomalii pogodowych, gdzie przychodziła fala np. podtopień przez dany powiat. (…) Dodatkowo musieli jednocześnie dysponować siłami i środkami. (…) W przypadku numeru 112 operatorzy są dedykowani do odbioru zgłoszeń i to jest ich podstawowe zadanie.

W naszym regionie przełączenie numerów alarmowych nastąpi 13 września dla straży pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju, 14 września w Raciborzu i Rybniku, 16 września w Wodzisławiu Śląskim, a 17 września w Żorach i Cieszynie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj