Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zajrzyj do muzeum i przenieś się do gorącej Afryki! Wystawa „Maska” w żorskim muzeum [FOTO]

Facebook Twitter

Chcesz zapomnieć o zimowej aurze? Zajrzyj do muzeum w Żorach i przenieś się do gorącej Afryki. Można tam zobaczyć wyjątkową wystawę zatytułowaną "Maski", na której prezentowana jest wyjątkowa afrykańska kolekcja.

Mówi adiunkt Muzeum Miejskiego w Żorach:

Tomasz Górecki: Wyjątkowa wystawa, natomiast znakomicie wpasowująca się w nasz charakter, tą naszą połowę działalności dotyczącą kultur pozaeuropejskich. Właściwie można powiedzieć, że odnosząca się do źródeł naszej kolekcji pozaeuropejskiej, afrykańskiej. Mamy ponad 60 masek w tej kolekcji, z obszaru Afryki Zachodniej, Środkowej i częściowo także Wschodniej. (…)

Kolekcja masek, która prezentowana jest w żorskim muzeum została zakupiona przez placówkę dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów:

Tomasz Górecki: Maska afrykańska to skomplikowana sprawa. To jest magia, to są tańce, obrzędy, a jednocześnie masowa produkcja masek, które można kupić na lotnisku, w każdym porcie, na każdym targowisku. Świat się zmienia, maska także się zmienia. To, co my pokazujemy, to jest owoc 30, może 40 lat pracy etnologicznej profesora Jacka Łapota, który od lat współpracuje z nami. (…)

Maski są bardzo ważne w kulturze ludów afrykańskich

– dodaje:

Tomasz Górecki: Maska to jest sfera sacrum, w momencie, kiedy maska zaczyna uczestniczyć w obrzędach. Na co dzień maska jest schowana, gdzieś w szopie, poza wioską, nie oglądamy jej. Ta maska wchodzi na teren danej wioski w momencie kiedy jest jakiś obrzęd. Gdy tancerz, tańczący w maskach ją zakłada, on przestaje być sobą, staje się tą maską. Różne są okoliczności tych tańców, tańczy się na pogrzebach, na weselach, z okazji świąt. Maski mogą być antropomorficzne, czyli przedstawiać ludzką twarz, mogą przedstawiać jakieś zwierzę, symbol. (…)

Okazuje się, że maska afrykańska to bardzo ogólne pojęcie:

Tomasz Górecki: My przez maskę rozumiemy tę część twarzową, którą zakłada się na głowę, na twarz. W Afryce maską jest cały strój danej maski, więc nie tylko ta część twarzowa, ale także konkretny ubiór. (…) Można zobaczyć na wystawie, mamy tam kilka kompletnych strojów, to wszystko jest maską.

Wystawę „Maski” w żorskim muzeum można zwiedzać do 23 stycznia.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj