Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Zakończono renowację kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Palowicach

Facebook Twitter

To jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków na terenie Czerwionki- Leszczyn. Palowicki kościół, zbudowany pod koniec XVI wieku, z bogato rzeźbionym ołtarzem nazywany jest „perłą śląskiej sztuki sakralnej” i znajduje się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

www.czerwionka-leszczyny.pl

Na remont i zabezpieczenie zabytku poszły pieniądze parafii, dotacje dało miasto oraz Urząd Marszałkowski.

W 2017 roku przeprowadzono wymianę gontu:
-rozebranie pokrycia z gontów;
-wymiana elementów konstrukcyjnych;
-wymiana ołacenia dachu;
-krycie dachu gontami łupanymi podwójnie, daszki, soboty.
Wykonano także impregnację i konserwację elementów konstrukcji więźby dachowej oraz pokrycia (impregnacja łat, gontów, okrąglaków, krawędziaków, bali, desek, elementów nowo wbudowanych).

Koszt zadania wyniósł łącznie: 89 953,23 zł

w tym wysokość środków własnych parafii: 29 953,23 zł
w tym wysokość dotacji Urząd Marszałkowski: 20 000,00 zł
w tym wysokość dotacji Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny: 40 000,00 zł

W 2018 roku prace polegały na wymianie pokrycia elewacji i dachu wieży kościoła oraz impregnacji i konserwacji pokrycia oraz elementów konstrukcji wieży w kościele.
Zakres prac obejmował wymianę gontu:
-rozebranie pokrycia z gontów;
-wymiana elementów konstrukcyjnych;
-wymiana ołacenia dachu;
-krycie dachu gontami łupanymi podwójnie, daszki, soboty. Ponadto, wykonano impregnację i konserwację elementów konstrukcji więźby dachowej oraz pokrycia (impregnacja łat, gontów, okrąglaków, krawędziaków, bali, desek, elementów nowo wbudowanych).

Koszt zadania wyniósł łącznie: 167 481,66 zł

w tym wysokość środków własnych parafii: 109 481,66 zł,
w tym wysokość dotacji Urząd Marszałkowski: 18 000,00 zł
w tym wysokość dotacji Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny: 40 000,00 zł.

Palowicki kościół, zbudowany w latach 1594-1595 z bogato rzeźbionym ołtarzem z XVII w. nazywany jest „perłą śląskiej sztuki sakralnej” i znajduje się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Szlak obejmuje łącznie 84 obiekty: kościoły, kaplice, dzwonnice, chałupy, karczmy, leśniczówki, pałacyk myśliwski, skanseny i obiekty gospodarcze – młyn wodny i spichlerze. Powstał z myślą o miłośnikach zabytków i dawnej architektury drewnianej. Ma uczyć, informować i przy okazji promować walory turystyczne województwa śląskiego.

Szlak architektury drewnianej jest to jedyna taka duża inicjatywa w Europie ze względu na różnorodność i wielokulturowość zawartą w utworzonych dla każdego rejonu szlakach, trasach, regionach. Projekt ten to sposób na ocalenie przed zapomnieniem zabytków architektury dawnej wsi, jak również kultury i sztuki ludowej.
Palowicki kościółek wraz z kościołem pw. św. Marii Magdaleny w Bełku zalicza się do pętli rybnickiej szlaku.

Oglądane z tej perspektywy województwo śląskie wygląda zupełnie inaczej: zamiast zatłoczonych ulic i wielkomiejskiego hałasu – turysta spotyka tu ciemna zieleń wiekowych drzew, stare drewno gontowych ścian i ciszę. Kościoły, kapliczki przydrożne i figury świętych są obok obiektów industrialnych nieodłącznym elementem krajobrazu śląskiego. Dają one świadectwo wiary zamieszkującej tu ludności, stanowią jednocześnie element tradycyjnej sztuki ludowej.

Wartość historyczna zabytku, a także jego zadbane otoczenie i lokalizacja w pobliżu chętnie odwiedzanego Pojezierza Palowickiego sprawia, że obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem historyków i turystów i jest stale udostępniany dla zwiedzających. W kościele odbywają się także msze święte i nabożeństwa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2020