Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zakończył się szczyt klimatyczny Togetair 2021. Śląsk czeka transformacja, jakiej jeszcze nie było

Facebook Twitter

W dniach 21-23 kwietnia w Warszawie odbył się szczyt klimatyczny Togetair 2021 organizowany przez fundację Czyste Powietrze. Przez trzy dni rozmawiano o rozwiązaniach ekologicznych dla branż z zakresu budownictwa, transportu, rolnictwa czy przemysłu. Omawiana była także transformacja energetyczna, jaka ma nastąpić w Polsce w najbliższych dekadach. To istotne zwłaszcza dla Śląska, który w tym czasie ma przejść zasadniczą przemianę.

Fot. twitter.com/PremierRP

W piątek (23.04.) na szczycie głos zabrał premier Morawiecki, który odniósł się do polskiej energetyki, która dziś oparta jest głównie na węglu i elektrowniach węglowych.

Naszym narodowym celem powinno być odejście od paliw kopalnych, które powodują znaczący ubytek w kieszeniach polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorców

-mówił na szczycie klimatycznym premier.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku ma opierać się na trzech filarach:

  • I filar – sprawiedliwa transformacja
  • II filar – zeroemisyjny system energetyczny
  • III filar – dobra jakość powietrza

Chcę, żeby regiony Polski jak w szczególności Górny Śląsk, na którego barkach leży duża odpowiedzialność, żeby były wsparte ze strony państwa polskiego i ze strony UE. Wynegocjowaliśmy ogromne środki z Krajowego Planu Odbudowy i funduszu spójności

– mówił premier Morawiecki.

W założeniu do 2040 r. w Polsce ponad połowę mocy zainstalowanych mają stanowić źródła zeroemisyjne, przy jednoczesnym stopniowym odchodzeniu od węgla. Premier Morawiecki odniósł się także do polskiego transportu:

Z perspektywy Polski, która jest wielkim importerem gazu ziemnego i ropy naftowej jest niezwykle ważne, żebyśmy przeszli na transport nisko i zeroemisyjny. Również z tego względu, że wydajemy rok rocznie od 50 do 70 mld zł.

Będący na szczycie klimatycznym minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zaznaczył, że transformacja energetyczno-klimatyczna ma przynieść 300 tys. nowych miejsc pracy w Polsce.

Zobacz, jak przebiegał szczyt klimatyczny i jakie jeszcze tematy były poruszane:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj