Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zakończyła się antysmogowa kampania „Zobacz czym oddychasz”. Białe płuca jeździły po regionie

Facebook Twitter

"Wykonane z białej tkaniny płuca, które po kilku dniach stawały się czarne, działają na wyobraźnię, bo pokazują czym oddychamy" - podsumowuje antysmogową kampanię Emil Nagalewski koordynator w województwie śląskim Polskiego Alarmu Smogowego.

Mobilne płuca w Cieszynie, start akcji w lutym 2022 roku

Mobilne płuca w tym sezonie odwiedziły 47 miejscowości w dziewięciu województwach

Instalowane były w tych miejscowościach, w których nie ma stacji pomiarowych, by pokazać mieszkańcom czym oddychają:

Emil Nagalewski: Akcja pokazuje to, że powietrze w naszych miejscowościach nie wygląda najlepiej. Ten osad, który osadza się na tej białej tkaninie, dobitnie pokazuje, że mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

Radio 90: To czasem więcej pokazuje niż niejedna tabelka.

Emil Nagalewski: Tak, powiem szczerze, że ja przed rokiem nie do końca byłem przekonany do takich akcji. Wydawało mi się, że ta wiedza o zanieczyszczeniach powietrza jest już tak duża, że to jest niepotrzebne. Dopiero jak zobaczyłem jakie to poruszenie wywołało, komentarze, to stwierdziłem, że to jest narzędzie, którym warto się posługiwać.

Antysmogowa kampania „Zobacz czym oddychasz” pokazała także to, że jest jeszcze sporo do zrobienia by poprawić jakość powietrza:

Emil Nagalewski: Ja myślę, że one mają zmobilizować i przekonać wszystkich, że nie należy tego problemu bagatelizować. To jest problem, który odbiera nam zdrowie, życie, trzeba go jak najszybciej rozwiązać i to będzie z korzyścią dla naszego zdrowia.

Jak szybko mobilne płuca zmieniały kolor z białego na czarny? Zobaczcie filmy z tegorocznej kampanii:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj