Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zalew rybnicki: sytuacja się poprawia, dopływ wody do zbiornika znacząco spada

Facebook Twitter

Zalew rybnicki z coraz niższą taflą wody. Poziom w zbiorniku spada z godziny na godzinę, a zarządca terenu wskazuje moment, kiedy zwiększone zrzuty będą mogły być zastopowane.

Zalew rybnicki i rzeka Ruda za miejscem zrzutu

Zalew rybnicki – trwa zrzut wody

Sytuacja się poprawia – to wynika z najnowszego komunikatu w sprawie zrzutów wody z zalewu rybnickiego. To ta sytuacja spowodowała zagrożenie powodziowe w Rudach czy w rybnickich Stodołach i mobilizację służb i mieszkańców.

Zrzuty wody są monitorowane i robione na bieżąco. Jak czytamy w informacji z Elektrowni Rybnik obecnie dopływ wody do zbiornika zaczyna znacząco spadać, a Ruda, poniżej zbiornika w miejscowości Rudy Raciborskie i Kuźnia Raciborska, płynie w korycie.

Kiedy skończą się zrzuty wody z zalewu? Planujemy to – słyszymy od służb prasowych elektrowni, spróbuję to wytłumaczyć. Obecnie stan wody w zalewie wynosi 221,119 m, zrzuty się skończą gdy zniknie to 119 po przecinku, to wydaje się niewiele, ale trzeba wziąć pod uwagę jak duża jest tafla zbiornika.]

Komunikat Departamentu Komunikacji i Współpracy z Mediami PGE GiEK:

Ostanie gwałtowne opady deszczu spowodowały wzrost poziomu wody w rybnickim zbiorniku. W dniu 15.09.2024 r. ok. godz. 20.20 poziom wody w zbiorniku osiągnął poziom ostrzegawczy, tj. 221 m n.p.m. – dlatego podjęto kroki opisane w pozwoleniu wodno-prawnym oraz instrukcji eksploatacji zbiornika wodnego, czyli zrzut wody w ilości 25 m3/s za zaporę czołową.

Zakładowy Komitet Powodziowy powołany w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Rybnik jest w stałym kontakcie z centrum zarządzania kryzysowego w Rybniku i Kuźni Raciborskiej. Na podstawie uzyskanych danych (dopływów rzeki Ruda i Nacyna) sukcesywnie regulowany jest odpływ ze zbiornika, tak aby zapobiec przepełnieniu i ochronić zaporę czołową. Wszystkie działania prowadzone są tak, żeby uniknąć jakichkolwiek podtopień. Zbiornik Rybnik, gromadząc duże ilości wody, chroni tereny położone za zaporą czołową przed skutkami powodzi.

Zrzuty wody dokonywane są tylko w sytuacji zagrożenia wałów oraz zapory czołowej zbiornika, a co za tym idzie ryzyka niekontrolowanego zalania dużych obszarów. Poziom ostrzegawczy wody w Zbiorniku Rybnik wynosi 221 m n.p.m., a poziom krytyczny, który ze względów bezpieczeństwa nie może zostać przekroczony, to 221,30 m n.p.m. Jego przekroczenie grozi przerwaniem wałów zbiornika oraz uszkodzeniem zapory czołowej. Już przy rzędnej poziomu wody 221,20 m n.p.m. Elektrownia zobowiązana jest dokonywać zrzutów wody równych ilości wody dopływającej do zbiornika.

Z uwagi na pozwolenie wodno-prawne i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy Elektrowni Rybnik, w zbiorniku stale musi być utrzymywany minimalny biologiczny przepływ wody, czyli określona ilość. Nie jest więc możliwe dokonywanie zrzutów wody poniżej tej ilości.

Poziom wody w zbiorniku jest na bieżąco monitorowany. W tym roku najniższą rzędną poziomu wody, tj. 220,37 m n.p.m., odnotowano 12.09.2024 r., co było związane z przygotowaniem go na przyjęcie zwiększonej ilości wody na skutek prognozowanych opadów. Działania związane z obniżeniem rzędnej poziomu wody w zbiorniku zostały podjęte niezwłocznie po otrzymaniu informacji dotyczącej prognozowanej sytuacji pogodowej.

Obecnie (stan na: 16.09.2024 r. godz. 13.30) rzędna poziomu wody w Zbiorniku Rybnik wynosi 221,119 m n.p.m., dlatego dokonywane są i na bieżąco monitorowane zrzuty wody w ilości 25 m3/s. Planowane jest ograniczanie zrzutów wody, jeśli rzędna poziomu wody w zbiorniku osiągnie 221 m n.p.m. Obecnie dopływ wody do zbiornika zaczyna znacząco spadać. Rzeka Ruda, poniżej zbiornika w miejscowości Rudy Raciborskie i Kuźnia Raciborska, znajduje się w swoim korycie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj