Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Załóż działalność gospodarczą w ramach regionalnej Sieci Lokalnych Grup Działania „Morawskie Wrota”[materiał partnera]

Facebook Twitter

Zastanawiasz się nad podjęciem własnej działalności gospodarczej? W naszym regionie od 10 lat działa stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Morawskie Wrota", dzięki któremu pozyskasz środki na swój wymarzony biznes. Kwoty nie są małe, bo można uzyskać nawet 80 tys. zł bezzwrotnego wsparcia i zacząć realizować swoje marzenia. Jak postawić pierwszy krok? Podpowiadamy.

Lokalna Grupa Działania „Morawskie Wrota” to stowarzyszenie, które działa na terenie sześciu gmin. Pięć z nich jest z powiatu wodzisławskiego, są to gminy: Gorzyce, Godów, Mszana, Marklowice i Lubomia. Szóstą jest gmina Krzyżanowice z powiatu raciborskiego. LGD „Morawskie Wrota” działa na różnych płaszczyznach, to m. in. wsparcie stowarzyszeń, samorządów z zakresu kultury czy sportu. Podstawowym polem działania jest jednak biznes i wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób pomagają lokalnym przedsiębiorcom, spotkaliśmy się z Lucyną Gajda, kierownikiem biura Lokalnej Grupy Działania „Morawskie Wrota”:

Radio 90: Jaki jest zakres Państwa działań, jeśli chodzi o biznes, przedsiębiorców prowadzących firmy w tym regionie?

Lucyna Gajda: To jest nasza podstawowa działalność, ponieważ aktywizacja wsi, która jest naczelnym  celem naszej działalności, uzyskuje się poprzez tworzenie miejsc pracy, poprzez rozwijanie działalności gospodarczej ulokowanej właśnie na wsiach, na terenach wiejskich. W związku z tym ogłaszamy konkursy i niestety też nie można przyjść po pieniądze, powiedzieć, że chcę, bo mam fajny pomysł, ale trzeba reagować, kiedy my ogłaszamy konkursy, staramy się dotrzeć do każdej gminy, do wielu mieszkańców w różny sposób. Robimy szkolenia, doradzamy, mamy na naszym Facebooku odpowiednią akcję promocyjną, skorzystaliśmy w tym roku też z pomocy radia, aby promować konkurs dla przedsiębiorców. Kiedy są ogłoszone konkursy, to naprawdę można to dofinansowanie swojego pomysłu, do rozwoju firmy albo do założenia nowej pozyskać.

Radio 90: Jesteście po pierwszych spotkaniach w gminach, jakie było zainteresowanie?

Lucyna Gajda: Jesteśmy na etapie ogłoszenia konkursu, który u nas się nazywa tworzenie przedsiębiorstw, czyli podejmowanie działalności gospodarczej. Odbyliśmy dwa szkolenia, jedno w Gorzycach a drugie w Połomii. Łącznie skorzystało z tych szkoleń 25-30 osób. Za każdym razem omawialiśmy ogólne zasady oraz biznesplan. Organizujemy także szkolenia online dotyczące już samych wniosków.

Lucyna Gajda, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania „Morawskie Wrota

Radio 90: Jakie projekty będą najwyżej premiowane, najlepiej oceniane?

Lucyna Gajda: Do oceny projektów na pierwszym etapie służą tzw. lokalne kryteria wyboru. Są to kryteria, które zostały przez nas wypracowane, niektóre z nich mają znaczenie horyzontalne, czyli są narzucone przez przepisy prawne, to np. ekologia czy innowacje. Trzeba sobie zdawać sprawę, że nasz program bazuje na tym, co jest naszym bogactwem tu na miejscu, czyli premiowane są zasoby lokalne, nawiązywanie lokalnej współpracy, to czy jest nawiązanie do tradycji, rzemiosła tradycyjnego, to wtedy te punkty można dostać. Oczywiście też tzw. grupy defaworyzowane, czyli osoby bezrobotne znajdujące się na rynku pracy, osoby niepełnosprawne, osoby po 50. roku życia. To są ci beneficjenci, którzy mogą liczyć na dodatkowe punkty, natomiast nie jest możliwe, żeby ktoś zyskał maksimum punktów, dlatego że pewne branże są bardziej uprzywilejowane a inne mniej. Zapraszamy wszystkich, bo na 14 punktów wystarczy zdobyć 4, żeby się znaleźć na liście osób wybranych. To nie znaczy, że się w limicie środków ktoś zmieści, niemniej jednak te punkty, które można uzyskać, często są wystarczające w zupełności.

Radio 90: Często pojawiają się opinie, że formalności są skomplikowane. Czy można także w tym zakresie otrzymać wsparcie z Państwa strony?

Lucyna Gajda: Rzeczywiście, nasze wnioski nie są bardzo proste, ale proszę się tym nie przejmować, dlatego że my świadczymy bezpłatne doradztwo, oczywiście można przyjść z pomysłem i o nim porozmawiać z naszymi doradczyniami, a potem przyjść z konkretnym wnioskiem, żeby zobaczyć czy są gdzieś jeszcze jakieś luki, czy czegoś nie brakuje. Po to jesteśmy, aby wesprzeć naszych przyszłych beneficjentów, po to też organizujemy szkolenia. Ogromną zaletą też jest to, że nie trzeba specjalnie jeździć do Katowic, to się wszystko odbywa w zasięgu do 20 km, bo nasza lokalizacja jest można powiedzieć w środku zasięgu LGD „Morawskie Wrota”. Zachęcamy i uważamy, że to jest do zrobienia, w trakcie ostatniego naboru wszyscy przedsiębiorcy, którzy mieli otrzymać dotację, ją otrzymali.

Radio 90: Czy zdarzają się oryginalne pomysły?

Lucyna Gajda: Tak, zdarzają się. Są oczywiście typowe pomysły, ostatnio jest moda na fotowoltaikę, więc wiele młodych techników, przedsiębiorców wybiera tę branżę. Są też rzadkie pomysły, które nasi przedsiębiorcy realizują, jak chociażby niedawno powstała firma świadcząca usługi z zakresu hortiterapii, czyli leczenia ogrodem, projektowania ogrodów, które potem mają spełniać terapeutyczną funkcję.

Hortiterapia to nowość na polskim rynku, ale np. w Stanach Zjednoczonych ta forma leczenia jest już dobrze znana. W naszym regionie dzięki wsparciu LGD „Morawskie Wrota” powstała firma, która świadczy usługi właśnie z zakresu Hortiterapii. Po 20 latach pracy w bankowości Agnieszka Kubik z Gorzyc postanowiła iść własną drogą i podążać za marzeniami, wzięła dotację i założyła działalność o nazwie Hortiterapia – projektowanie ogrodów, wykonawstwo, realizacja.

Radio 90: Leczy Pani ogrodem. Od czego zaczyna się cały proces?

Agnieszka Kubik: Na początku trzeba z klientem, pacjentem porozmawiać i przeprowadzić wywiad. Następnie należy rozpisać, czy ten ogród ma być przystosowany dla jednej konkretnej osoby, która ma w tym ogrodzie przebywać. Dowiedzieć się, czy to będzie leczenie bierne, czy też czynne, czyli czy ta osoba ma tylko przebywać, a może jeszcze coś w tym ogrodzie wykonywać- to wszystko należy wiedzieć przed zaprojektowaniem.

Radio 90: W Stanach Zjednoczonych ta forma terapii jest już bardzo popularna.

Agnieszka Kubik: Tak, udowodniono, że nawet u osób ciężko chorych, leżących stan zdrowia dzięki hortiterapii się poprawia. To wszystko musi być oczywiście odpowiednio dopasowane, taki ogród musi pobudzać wszystkie zmysły. Trzeba dobrać odpowiednią roślinność, ona nie może być np. trująca czy kłująca. Inny będzie ogród dla dziecka z autyzmem, inny dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, inny dla seniora, a jeszcze inny dla kogoś, kto jest znerwicowany.

Radio 90: No właśnie, z Pani usług może skorzystać praktycznie każdy.

Agnieszka Kubik: Hortiterapię dzielimy na dwie części: bierną i czynną. Bierna to taka, gdzie wchodzimy do ogrodu i nie musimy nic w nim robić, wszystko jest odpowiednio zaprojektowane. Wystarczy usiąść i korzystać z dobroczynnych walorów wokoło. Leczenie czynne polega na tym, że wykonujemy określone prace w naszym ogrodzie, czyli np. sadzimy rośliny, prowadzimy ogród warzywny. Trzeba to dopasować, bo ciężko, żeby ktoś, kto ma np. chory kręgosłup- klęczał i plewił, ale jeżeli będzie to już na odpowiednim podwyższeniu, wtedy to pomoże osobie z takimi dolegliwościami.

Agnieszka Kubik: Jeżeli ktoś mieszka w bloku, też w niczym to nie przeszkadza, mamy parapety, możemy stworzyć sobie mini ogródek o właściwościach terapeutycznych np. na balkonie.

Agnieszka Kubik, dzięki dofinansowaniu LGD „Morawskie Wrota” założyła własną działalność gospodarczą

Radio 90: Pani oferta dotyczy nie tylko osób indywidualnych, z możliwości hortiterapii mogą korzystać także firmy.

Agnieszka Kubik: Oczywiście, nawet wewnątrz budynków możemy zaprojektować specjalne ścianki z roślinnością, które będą miały pozytywny wpływ na pracowników.

Radio 90: Dziś chorobą cywilizacyjną jest stres. Jaki poleci Pani ogród na tę dolegliwość?

Agnieszka Kubik: Będzie to ogród na pewno uspokajający, w mniejszym stopniu bierny, bardziej czynny.

Radio 90: Skorzystała Pani z dotacji, jaką proponuje stowarzyszenie LGD „Morawskie Wrota”.

Agnieszka Kubik: Gdyby nie ta dotacja, to pewnie nadal bym się zastanawiała, czy w ogóle otwierać tę działalność. Otrzymałam dotację w kwocie 60 tys. złotych i to wystarczyło na wszystko. Mogliśmy kupić sprzęt, licencję, oprogramowanie.

Radio 90: Warto skorzystać z możliwości LGD „Morawskie Wrota” i otworzyć własny biznes?

Agnieszka Kubik: Warto, ja jestem bardzo zadowolona, to była dobra współpraca z „Morawskimi Wrotami”, panie które tam pracują są bardzo pomocne. Ja nigdy wcześniej nie pisałam wniosków i mogę z ręką na sercu polecić tę współpracę.

Adres:

  • Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota
  • ul. Raciborska 27
  • 44-350 Gorzyce

Zobacz film na temat podejścia LEADER w woj. śląskim oraz ogólną charakterystykę LGD:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024