Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zameczek w Leszczynach pięknieje! Zobaczcie co będzie w okalającym parku [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

14 milionów złotych – tak duże środki finansowe pochłonął remont pałacyku w Leszczynach. Ale na placu budowy dzieje się i to sporo. Prace są już na finiszu, za kilka tygodni obiekt i otaczający teren służyć będzie mieszkańcom i turystom.

To złożona i zróżnicowana, pod względem prowadzonych prac, inwestycja

– zaznacza Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Jej celem jest utworzenie nowej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej na terenie gminy oraz przywrócenie dawnego blasku neorenesansowemu zabytkowi.

Już się dzisiaj zapraszam, nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale także tych wszystkich, którzy naszą dzielnice Leszczyny będą odwiedzać. Wjeżdzamy do Leszczyn i otwiera się wspaniała perspektywa zabytkowego zameczku, który przypomina okres końcówki 19. wieku, jest super odrestaurowany jeśli chodzi o tę część budynku, o taras, o te elementy, które zdobią elewacje. Sam budynek, ale i także otoczenie nadamy temu nową formę i myślę, że mieszkańcy będą z tego zadowoleni.

To jeden z najcenniejszych zabytków w gminie, dawna willa Barteltów

– podkreśla Grzegorz Wolnik pełnomocnik burmistrza ds. planowania i gospodarki. Zameczek już wypiękniał, ale odwiedzający będą mogli także korzystać z parkowych atrakcji.

Będzie służył seniorom, będzie służył również pracy z dziećmi, także będzie miał wiele funkcji. A poza tym, to co istotne to otoczenie ono będzie oczywiście otwarte dla wszystkich mieszkańców. Będzie tam boisko, będzie tam lodowisko sztucznie mrożone, jakaś siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw, scena. Ale również taka ciekawostka, że będą tam na przykład grillowiska, bo mieszkańcy osiedli dzisiaj nie żyją w takich, że tak powiem, komfortowych warunkach, że mogą gdzieś wyjść i w towarzystwie sąsiadów tego grilla zrobić. Więc te grillowiska tam po prostu będę w otoczeniu.

Rewitalizacja to nie tylko odnowienie stanu zameczku, chodzi o rewitalizację stosunków społecznych, o to, żeby mieszkańcy mogli z tego terenu korzystać

– podkreśla Wolnik. W zameczku, którym zarządzać będzie ośrodek pomocy społecznej, znajdą się sale spotkań z dostępem dla osób niepełnosprawnych.

Prace już są na ukończeniu

– dodaje Grzegorz Kowalski Naczelnik Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

Są prowadzone prace, które mają na celu stworzenie takiej przestrzeni wypoczynkowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Tam będą się znajdowały miejsca, gdzie będzie i siłownia dla osób dorosłych i młodzieży. Dla dzieciaków będzie plac zabaw, wspomniane lodowisko, boisko, cała infrastruktura z tym związana, czyli systemy mrożeniowe, agregaty, urządzenie do obsługi tafli lodowiska będą się znajdowały w budynku nowym sanitarno-gospodarczym, który na ten cel został przeznaczony i już wybudowany. On jest w zasadzie skończony. Lodowisko będzie otwarte i będzie dostępne w okresie zimowym, natomiast w okresie od wiosny do jesieni na tym samym obiekcie będziemy mieli boisko wielofunkcyjne.

Zameczek wraz z parkiem i wszystkimi atrakcjami najprawdopodobniej zostanie otwarty we wrześniu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj