Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zamek Cieszyn chce zająć się dizajnem w przestrzeni publicznej z wykorzystaniem odpadów [FOTO]

Facebook Twitter

To nie kłopot - to potencjał! W najbliższy piątek (11.08.) Zamek Cieszyn organizuje warsztaty dotyczące problemu, jak mądrzej wykorzystywać śmieci oraz jak wytwarzać ich mniej.

W zaproszeniu na warsztaty przytoczone są słowa komisarza europejskiego, Janeza Potočnika, zajmującego się tą tematyką: „Nie ma już odpadów, ale są zasoby – dzisiejsze odpady to jutrzejsze kopalnie”. Specjaliści twierdzą, że ponad połowa kupowanego w Polsce plastiku trafia potem na wysypiska, podczas gdy na zachodzie 90% tego materiału jest wykorzystywane ponownie.

Obecnie w kraju składujemy 70% wszystkich odpadów. Za 13 lat nie będzie można składować jednak niczego. Jak się do tego przygotować? Być może kluczem jest wiedza o tym, jak przetwarzać odpady w nowe materiały albo życie bez produkowania żadnych śmieci… Wystawa towarzysząca warsztatom będzie dowodzić, że to jest możliwe. Przykład? Dom zbudowany z wykorzystaniem 20 tysięcy szczoteczek do zębów, 2 ton jeansów, 4 tys. pudełek DVD, 2 tys. dyskietek, 4 tys. kaset VHS, kawałków wykładziny dywanowej i 500 dętek rowerowych.

Zapowiedziane są też zajęcia praktyczne „Zero odpadów”, czyli pokaz kulinarny połączony z degustacją oraz budowa instrumentów muzycznych z materiałów z odzysku. Na zakończenie koncert zespołu grającego na takim właśnie sprzęcie.

PLAN WYDARZENIA – 11 sierpnia 2017 Piątek z odzysku

17.00 kuchnia zero waste (zero odpadów) – pokaz kulinarny połączony z degustacją/Dorota i Aleksander Wojtasikowie, Mandala Centrum,

17.00 budujemy instrumenty muzyczne z materiałów z odzysku – warsztaty rodzinne z Recycling Band (obowiązują zgłoszenia: ltrojan@zamekcieszyn.pl, tel. +48 33 851 08 21 wew. 30),

18.00 otwarcie wystawy „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”,

19.00 koncert zespołu Recycling Band.

Ponownie zapraszamy 10 października na konferencję „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?” poświęconą ekonomii cyrkularnej, gospodarce odpadami i pomysłom na ograniczenie ilości śmieci.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj