Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zamiast sali koncertowej na razie stanie pomnik braci Szafranków

Facebook Twitter

Choć inwestorem budowy nowej sali jest Szkoła Muzyczna to władze Rybnika kibicują inwestycji i już w lutym ubiegłego roku zapowiedziały budowę nowoczesnego obiektu.

Fot. facebook.com/rybnikeu

Pochwaliły się nawet 16,5 milionową dotacją, jaką szkoła otrzymała ze środków unijnych i tym, iż projekt przeszedł pozytywnie ocenę i został zatwierdzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety nikt nie przewidział, że nie będzie chętnych na budowę, bo okazuje się, że dodatkowe 3,8 mln złotych z ministerstwa to ciągle za mało. Kolejne przetargi pokazały, że trzeba odchudzić projekt o piwnicę.

Kiedy powstanie sala koncertowa? Nie wiadomo. W oczekiwaniu na budowę powstanie… pomnik. Rzeźba przedstawiająca braci Karola i Antoniego Szafranków jeszcze we wrześniu ma stanąć w okolicach dworca PKP, niedaleko miejsca, gdzie jeszcze kilka lat temu swą siedzibę miała Szkoła Muzyczna. Mówił o tym w Radiu 90 Prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Dyrekcja Szkoły Muzycznej robi wszystko, aby wybudować tą salę. Trwają rozmowy z projektantami. My w tym czasie postawimy przed PKP rzecz bardzo ważną, czyli postument upamiętniający Antoniego i Karola Szafranków. Oni w 1933 roku założyli w Rybniku Szkołę Muzyczną. Wtedy prywatną, ona w 1952 roku została upaństwowiona, ale ważne, do dziś wpisała się w historię miasta. (…)

Odsłonięcie pomnika na przełomie września i października. Ma kosztować 135 tysięcy złotych i wykonany zostanie w brązie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023