StartWiadomości Wiadomości dnia

Zamiast stadionu lekkoatletycznego, rozbudują szkołę

Inwestycja na pewno nie rozpocznie się w tym roku, bo są inne, pilniejsze cele i dlatego dokonaliśmy przesunięcia środków w budżecie miasta – mówi Adrian Lubszczyk z Biura Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach:

Pieniądze, które w tym roku były zabezpieczone na stadion zostały przesunięte na realizację rozbudowy zespołu szkolno-przedszkolnego nr 8 w dzielnicy Rogoźna w Żorach. To jest szkoła, która tutaj jest najpilniejszą potrzebą, musimy jak najszybciej rozpocząć tę inwestycję w związku z tym, że także reforma oświata trochę na nas wymusiła, zmieniając szkoły podstawowe w ośmioklasowe. Ruszamy więc z tą inwestycją, umowa już jest podpisana.

Na czym będą polegały prace w zespole szkolno-przedszkolnym w Rogoźnej?

Cała szkoła zostanie bardzo mocno rozbudowana, do istniejącego już budynku zostanie dołączona zupełnie nowa część. Cztery kondygnacje, w tych czterech kondygnacjach przede wszystkim dziesięć nowych sal lekcyjnych. Pierwotnie planowaliśmy ich sześć, zdecydowaliśmy się jednak, w związku z reformą edukacji, a także dużą ilością nowych mieszkańców w dzielnicy Rogoźnia, że trzeba tę szkołę jeszcze powiększyć. Będzie dziesięć nowych sal lekcyjnych, oprócz tego nowa sala gimnastyczna, nowa świetlica dla uczniów. Powstaną także dwa pomieszczenia: jedno posłuży klubowi sportowemu, a drugie miejskiej bibliotece.

Rozbudowa placówki oświatowej w Rogoźnej będzie kosztowała 11 milinów 700 tysięcy złotych. Prace już ruszają, a ich zakończenie zaplanowano przyszłym roku, tak by nowy rok szkolny uczniowie rozpoczęli w nowej, rozbudowanej szkole.

Adrian Lubszczyk zapewnia jednocześnie, że roboty będą prowadzone w ten sposób, żeby nie przeszkadzały w prowadzeniu lekcji. Dlatego dzieci będą cały czas uczyły w budynku obecnie istniejącej szkoły. Co ze stadionem lekkoatletycznym? Jak zapewnia magistrat, ten obiekt na pewno powstanie, ale nieco później:

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę stadionu lekkoatletycznego w Żorach. Planujemy podpisanie umowy na czwarty kwartał tego roku, ale sama realizacja zostanie przesunięta. Będzie się toczyła w 2019 i 2020 roku. Dostaliśmy zgodę od Ministerstwa Sportu, które wsparło ten projekt, żeby termin realizacji wydłużyć. To będzie pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny. Będzie miał trybuny mieszczące ponad 500 widzów, także będziemy tam mogli realizować zawody rangi międzynarodowej.

Dodajmy, że budowa stadionu ma kosztować 8,5 miliona złotych, z czego 3,5 miliona to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zostaw komentarz