Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zamierzają podbić świat, realizując swoją pasję. Zespół Vinifera w Radio 90

Facebook Twitter

Trzy osobowości, trzy instrumenty, ale jeden cel- podbicie muzycznego świata, a przede wszystkim pasja do grania i tworzenia muzyki. Zespół Vinifera miał ostatnio okazję zarejestrowania profesjonalnego koncertu wraz z materiałem wideo w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach. W naszym cyklu o ludziach z pasją tym razem zrobiło nam się rockowo i energicznie. Zapraszamy do wywiadu z członkami zespołu.

Kamil Pawełek, 27-latek, basista zespołu. Na co dzień pracuje zawodowo używając języka niemieckiego na wsparciu telefonicznym w prywatnej firmie

Radio 90: Jak długo gracie ze sobą w zespole Vinifera?

Kamil Pawełek: Od stycznia 2020 roku

Radio 90: Jaką gracie muzykę?

Kamil Pawełek:  Aktualnie, rockową, instrumentalną

Radio 90: Kiedy zacząłeś grać?

Kamil Pawełek:  To było w II klasie gimnazjum, jestem samoukiem, kilkanaście lat już gram

Radio 90: Wiele zespołów przez pandemię nie przetrwało próby czasu. Wy mieliście próby?

Kamil Pawełek:  Cały czas mamy próby, nie pddaliśmy się.

Kamil Pawełek, basista z zespole Vinifera

Radio 90: Twoją pasją jest muzyka?

Kamil Pawełek:  Tak, dzięki muzyce się spełniam, przyjemnie spędzam czas. Dzięki muzyce daję upust emocjom, mogę je wyrazić. Siedzę w domu sam, myślę, że jest ciężki dzień, a kiedy wezmę instrument do rąk, to przynajmniej zrobię coś kreatywnego, czym mogę się podzielić z ludźmi.

Radio 90: Co Cię inspiruje?

Kamil Pawełek: Moją największą dotychczasową inspiracją była kapela Types of Negative, a przede wszystkim ich frontman i basista Peter Steele. Bardzo dużo wziąłem od niego brzmienia, jeżeli chodzi o granie.

Marcin Migal z Rybnika, gitarzysta zespołu, studiuje informatykę, ma 23 lata

Radio 90: Też jesteś samoukiem?

Marcin Migal: Częściowo. Do pewnego momentu byłem samoukiem, natomiast przyszedł taki moment, kiedy stwierdziłem, że jednak warto zaczerpnąć wiedzy od profesjonalistów. Uczyłem się na prywatnych lekcjach gry na gitarze. Aktualnie gram już około 11 lat.

Radio 90: Często ćwiczysz?

Marcin Migal: Codziennie. Wiem, że są muzycy, którzy nie ćwiczą regularnie i też dobrze grają, natomiast ja mam tendencję do tego, że przerwy powodują u mnie tzw. zaschnięcie. Lepiej mi się gra, jeśli jestem rozegrany codziennie.

Marcin Migal, gitarzysta w zespole Vinifera

Radio 90: Co Ci daje muzyka?

Marcin Migal: Może to będzie taka sztampowa odpowiedź, ale nadaje mi sensu w życiu. To jest coś takiego, co trzeba sobie samemu znaleźć. Mało kto ma tak, że został popchnięty do tego i faktycznie w tym został. Ludzie robią to z własnej woli. W naszym kraju nie jest to uregulowany prawnie zawód, jeżeli chodzi o możliwości występowania na profesjonalnej scenie, to jest z tym średnio. Widzę, że np. zespół w Wielkiej Brytanii, który powstał pół roku temu, grał na małych scenach, potem złapał ich jakiś menedżer i teraz już występują na mniejszych scenach na festiwalu w Glastonbury. U nich to może być zawód, u nas z tą profesją jest trochę ciężej.

Radio 90: Wasza muzyka jest energiczna, ale też emocjonalna, a przede wszystkim jest mocno zmienna, sinusoidalna.

Marcin Migal: Zgadza się. Z Kamilem razem już gramy dłuższy czas i zawsze mieliśmy tendencję do tworzenia takich utworów. W sumie czujemy się dobrze z takim charakterem naszych utworów.

Radio 90: To muzyka melancholijna, ale jednocześnie bardzo obrazowa.

Marcin Migal: Tak, dokładnie. Tu przetoczę taką bardzo ciekawą anegdotę. Zdarzyło mi się być na Woodstocku na koncercie zespołu Tides From Nebula i tam naprawdę było widać, że ludzie mieli zamknięte oczy i przeżywali tę muzykę na swój sposób. Każdy na swój indywidualny sposób dał się ponosić swoim własnym emocjom.

Radio 90: Gracie bez wokalisty, to dobrze?

Marcin Migal: To bez znaczenia, znamy zespoły, które grają bez wokalisty i dobrze sobie radzą. Każda kapela grająca swoją muzykę znajdzie jakieś grono odbiorców i ono się z czasem będzie budować.

Radio 90: Kto Cię inspiruje?

Marcin Migal: Jeżeli chodzi o muzykę to bardzo lubię kapele Perfect Circle, Types of Negatice. Lubię sięgać do muzyki lat 70., m. in. Led Zeppelin, Pink Floyd.

Przemysław Witelus, perkusista, pracuje w branży ubezpieczeniowej

Radio 90: Grasz dość mocno.

Przemysław Witelus: Trzeba. Trzeba zachować też balans pomiędzy lekkością utworu i musi też być moment, w którym utwór mocniej uderza, żeby można było się pobujać, bo o to w tym najbardziej chodzi.

Radio 90: Dużo blach, te blachy są mocno crashowe.

Przemysław Witelus: Tak, crashowe, ale chinka też się znajdzie.

Radio 90: Długo grasz?

Przemysław Witelus: Około 13 lat, jestem samoukiem.

Przemysław Witelus, perkusista w zespole Vinifera

Radio 90: Co Ci daje gra na perkusji?

Przemysław Witelus: Przez to, że robię to już tak długo, muzyka stała się już takim nawykiem i to jest tak naprawdę nierozłączną część mnie, więc nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez tego. Daje mi przede wszystkim to, że można się pokazać ludziom, to nad czym się spędza wiele godzin na próbach w salce. Napędza mnie ta maszyna (śmiech).

Radio 90: Kto Cię inspiruje?

Przemysław Witelus: Największą inspiracją był już nieżyjący Jimmy ‘The Rev’ Sullivan, perkusista zespołu Avenged Sevenfold. Jego przejścia, jego granie dały mi strasznego kopa. Muszę też wspomnieć o Larsie Urlichu, perkusiście Metallici, choć wiem, że nie jest najlepszym perkusistą.

Radio 90: Jak określisz muzykę, jaką gracie?

Przemysław Witelus: To muzyka rockowa sięgająca po alternatywę.

Radio 90: Czego słuchacz może się spodziewać, słuchając Waszej muzyki?

Przemysław Witelus: Może się spodziewać okazji do pobujania, do popląsania pod sceną- to jest najważniejsze.

Radio 90: Jakie macie plany na przyszłość?

Przemysław Witelus: Podbić świat, grać, zdobyć jak największą rzeszę fanów i być najlepszym zespołem rockowym w Polsce.

Zespół Vinifera w ostatnim czasie zarejestrował swój koncert w Domu Kultury w Rybniku Boguszowicach. Już niedługo materiał zostanie zaprezentowany w internecie szerszej publiczności. Czekamy z niecierpliwością. Rozmawiał Przemek Niedźwiecki.

Zobacz zdjęcia z koncertu w DK Boguszowicach:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj