Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zamów kuriera, zamiast iść do sklepu! [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Śląsk jest najciężej dotkniętym przez epidemię regionem w Polsce. W tej sytuacji, mimo otwarcia z początkiem maja sklepów, może lepiej nadal robić zakupy on-line? Przedstawiamy krótki poradnik dla kupujących.

Poszukaj w sieci, czyli jak wybrać ofertę?

Oczywiście najważniejszym kryterium jest dla nas wszystkich cena. Jak znaleźć najtańszą ofertę? Najprościej skorzystać z porównywarki cen, która wyświetli nam w jednym miejscu oferty z wielu sklepów. Można jednak zrobić to lepiej niż po prostu wejść w porównywarkę, wpisać nazwę produktu i kliknąć pierwszą opcję z góry. Przede wszystkim można wejść na kilka serwisów. Różne porównywarki mogą mieć nieco odmienną ofertę – nie każdy sklep jest rejestrowany przez wszystkie. Warto też rozejrzeć się za dedykowaną porównywarką dla danego produktu, taką jak i-szop.pl dla gier planszowych, czy upolujebooka.pl dla e- i audiobooków. Mając już listę ofert w tej czy innej porównywarce trzeba jeszcze zerknąć na towarzyszące im koszty i opcje wysyłki, bo bywa że najtańszy sklep ma umowę z tylko jednym operatorem i oferuje wyłącznie opcję “zamów kuriera za 20zł”. Warto też zastanowić się, czy któryś z wybranych sklepów nie ma też atrakcyjnej oferty na coś innego co nam jest potrzebne. Szczególnie jeśli potrzebujemy drobiazgów, których normalnie nie opłaca się kupować on-line. Wreszcie, dobrze jest sprawdzić czy ten sam produkt nie jest taniej sprzedawany na Allegro.
A co jeżeli nie wiemy co konkretnie chcemy kupić? Tu także z pomocą przychodzą porównywarki, które mają rozbudowane katalogi produktów podzielone na kategorie. Można też po prostu wpisać jakiś ogólny opis tego czego szukamy w Google: opona do roweru, fotelik samochodowy, walizka na kółkach itp. Google pokaże nam oferty produktów danego typu z różnych sklepów i serwisów. Jednak jak już wybierzemy konkretny produkt, to i tak lepiej sprawdzić czy nie da się go kupić taniej gdzieś indziej. Przed wyborem konkretnego modelu dobrze jest poczytać recenzje i opinie innych kupujących.

Zamów kuriera, czyli jak wybrać dostawę

Zamów kuriera jeśli nie chcesz wychodzić z domu, wybierz Paczkomat jeżeli nie chcesz mieć kontaktu z ludźmi, wybierz odbiór w punkcie jeżeli chcesz zaoszczędzić. Jaką formę dostawy najlepiej wybrać dla swojego zamówienia ze sklepu on-line? Każda metoda ma swoje zalety i wady. Zamów kuriera, to przez wiele lat była najczęstsza odpowiedź na powyższe pytanie. Klienci e-commerce najchętniej korzystali właśnie z dostawy kurierem. Jednak z roku na rok na popularności zyskiwały Paczkomaty, które wg kwietniowego badania Kantar Polska z wreszcie prześcignęły kuriera. We wspomnianym badaniu aż 80% respondentów wybrało dostawę do Paczkomatu. Jak więc porównują się te dwie opcje dostawy? Jedną cechą, która je łączy jest szybkość – w obu przypadkach gwarantowany czas dostawy to dwa dni robocze, ale większość paczek przychodzi już następnego dnia. Kurier jest opcją nieco droższą niż Paczkomat. Jest to zwykle koszt minimum kilkunastu złotych, a dostawę do Paczkomatów większość sklepów oferuje za 10 zł.
Największa różnica tkwi jednak w tym, że kurier to dostawa wprost do rąk odbiorcy: nie trzeba nigdzie iść ani jechać. Wadą tego rozwiązania jest to, że trzeba czekać na kuriera, pod wskazanym adresem, w godzinach jego pracy, które tak się składa, że pokrywają się z naszymi godzinami pracy. Zawsze można jednak zamówić kuriera właśnie do pracy lub poprosić sąsiadkę o odebranie paczki. Do Paczkomatu za to trzeba się wybrać, chociaż przy 7000 urządzeń w całym kraju jest ich na tyle dużo, że większość klientów ma do najbliższego mniej niż kilometr. Za to można odebrać tą paczkę o każdej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu. Wtedy kiedy nam wygodnie, najlepiej po drodze. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że dzięki nowej aplikacji InPost Mobile można zdalnie otwierać skrytki, dzięki czemu można uniknąć nie tylko kontaktu z ludźmi, ale także dotykania terminala.

A co z odbiorem w punkcie? Jest tu spory wybór: Paczka w Ruchu, Orlen, Żabka. To na ogół najgorsza opcja – trzeba gdzieś iść, założyć maseczkę i ogólnie wchodzić w kontakt z ludźmi, do tego w godzinach otwarcia danego punktu, a te bywają różne. Do tego czeka się zwykle na taką przesyłkę kilka dni a sieć punktów odbioru raczej nie jest rozbudowana. Jest to za to zazwyczaj najtańsza opcja. Dobre wyjście jeśli kupujemy coś taniego i nie opłaca się wydawać dużo na przesyłkę.
Jest jeszcze Poczta Polska, która jest wprawdzie trzecią najpopularniejszą opcją, ale z 41% wskazań pozostaje daleko w tyle za konkurencją. Czy ma jednak jakieś zalety? Główną jest dostawa do domu i stosunkowo liczne urzędy gdzie można ewentualnie odebrać awizowaną przesyłkę. Z drugiej strony, godziny pracy urzędów są ograniczone i wszyscy słyszeliśmy o nieuchronnych kolejkach. Jest to też jedna z tańszych form dostawy, choć zwykle trwa nieco dłużej. Ta opcja najlepiej sprawdzi się przy zamawianiu małych przedmiotów, które listonosz może wrzucić do skrzynki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022