Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zapadlisko w Jankowicach ma co najmniej 40 metrów głębokości

Facebook Twitter

W Radio 90 powracamy do głośnej sprawy zapadnięcia się ziemi na jednej z prywatnych działek. Przypomnijmy, na działce przy ulicy Polnej w rybnickich Jankowicach dwukrotnie zapadła się ziemia, w tym i w ubiegłym roku.

W tym samym miejscu, powstało zapadlisko o głębokości 7 i szerokości 12 metrów. Kopalnia Jankowice zasypała dziurę przywożąc na miejsce kilkaset ton kamienia. Zlecono także badania Państwowemu Instytutowi Geologicznemu. Te właśnie się zakończyły.

Jak powiedział nam Rafał Sikora z Górnośląskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu, skały zapadły się do głębokości co najmniej 40 metrów. Jak zaznacza, były to badania interwencyjne, które nie pozwoliły zejść głębiej. Dlatego też nie wiadomo, co było przyczyną zapadnięcia się ziemi.

Jak mówią geolodzy, przed postawieniem na działce budynku konieczne są badania geologiczno-inżynierskie. Ekspertyza badań trafiła na biurko starosty rybnickiego i Urzędu Gminy w Świerklanach.

Tymczasem, jak czytamy na stronie jankowice.net – 60 lat temu, dokładnie w 1956 roku, w rejonie ulicy Polnej w Jankowicach także zapadła się ziemia. Powstał wówczas lej nazwany przez mieszkańców „Olma”, miał średnicę około 27 m i głębokość 16 metrów.

Wszystkie wiadomości dotyczące osuwiska w Jankowicach znajdziesz TUTAJ.

Aktualnie dziura jest zasypana. Tak miejsce wyglądało na początku października:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj