Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zapal świecę. Wspomnij ofiary Stanu Wojennego. IPN zaprasza na obchody rocznicy

Facebook Twitter

13 grudnia 2020 r. przypada 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, która polega na zapaleniu świec dnia 13 grudnia 2020 r. o godz. 19.30 w oknach urzędów i budynków użyteczności publicznej, w szczególności jednak w zwykłych domach.

Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić

– to fragment bożonarodzeniowego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który w 1981 roku wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego. Stan wojenny był jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski. W tak trudnym czasie gest solidarności wobec Polaków wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Świecę, symbolizującą światło wolności, zapalił tamtej zimy w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie Papież Jan Paweł II. Zapłonęła także w Białym Domu i szeregu innych miejsc. W podobny sposób swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju.

Z okazji dzisiejszej rocznicy (13.12.) Instytut Pamięci Narodowej zachęca do wzięcia udziału, przynajmniej wirtualnie, w wydarzeniach zorganizowanych w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. 

Instytut Pamięci Narodowej poleca wystawę elementarną „Stan wojenny 1981–1983 / Matrial law 1981-1983 PL/EN”, którą można pobrać ze strony IPN w wersji polsko i angielskojęzycznej. Została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Wystawa prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL. Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in. Archiwum Confédération française démocratique du travail, ośrodka Pamięć i Przyszłość, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.

IPN zachęca również do przeglądnięcia publikacji, przygotowanych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach na temat stanu wojennego, kilka tytułów do pobrania ze strony Instytutu: „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne“, „Grudzień 1981 roku w województwie katowickim“, „14 dni pod ziemią. KWK „Piast” w Bieruniu. 14–28 grudnia 1981 roku“, „Idą pancry na Wujek“.

Wydarzenia upamiętniające 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego:

Inauguracja portalu „Encyklopedia Solidarności” w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na konferencję prasową, podczas której zostanie zaprezentowany portal „Encyklopedia Solidarności” – 10 grudnia 2020 r. (czwartek), o godz. 12.00, w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Transmisja na kanale IPNtv.

Na spotkaniu z cyklu „Śląsk od morza do morza” o zbuntowanym regionie NSZZ „Solidarność” na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim – 10 grudnia 2020.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie online „Zbuntowany region. NSZZ »Solidarność« na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim” z cyklu „Śląsk od morza do morza”. Po projekcji filmu Jędrzeja Lipskiego „Zbuntowany region” odbędzie się dyskusja o książce Jana Jurkiewicza i Łukasza Kobieli Jedna dekada – trzy epoki. Uczestnicy: dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Karol Chwastek – Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, dr Katarzyna Wilczok – Uniwersytet Śląski w Katowicach, Przemysław Miśkiewicz – producent filmu, Stowarzyszenie Pokolenie. Prowadzenie: dr Jędrzej Lipski, reżyser filmu. Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2020, o godz. 17:00.

Twarze Solidarności – debata on-line – 10 grudnia 2020 godz. 18.00

W sierpniu 1980 r. gorączka strajków ogarnęła cały Dolny Śląsk. Włączyło się w nie blisko 50 miejscowości i kilkaset zakładów pracy – nie tylko we Wrocławiu, ale też w Wałbrzychu, Legnicy, Polkowicach i Jeleniej Górze. Dziś część faktów i uczestników tamtych dni wciąż pozostaje mało znana. Projekt „Twarze Solidarności” ma na celu przywrócenie pamięci o tych zapomnianych wydarzeniach i bohaterach dolnośląskiego Sierpnia ’80. Zapraszamy na debatę on-line poświęconą prezentacji projektu oraz dyskusji na temat badań historii Solidarności. Dyskusję poprowadzi dr Andrzej Jerie, Z-ca Dyrektora ds. Programowych, a jego gośćmi będą: dr Marek Mutor, Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Andrzej Grajewski, politolog, dziennikarz i publicysta, dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Łukasz Kamiński, historyk z Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Wrocławskim, Łukasz Sołtysik, starszy specjalista w w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN we Wrocławiu. Polecamy nową zakładkę „Wrocławska Twierdza Solidarności“ na temat dolnośląskiej „Solidarności”, dostępną na stronie www.twarzesolidarnosci.gosc.pl. Zakładka powstała dzięki współpracy z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Bielsko-Biała w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W niedzielę, 13 grudnia 2020 r. – w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej przy ul. Sobieskiego 10 A w Bielsku-Białej odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny oraz wszystkich ofiar stanu wojennego. Wcześniej przedstawiciele podbeskidzkiej „Solidarności” władz miasta Bielsko-Biała, stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” oraz Instytutu Pamięci Narodowej złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą wszystkich represjonowanych w czasie stanu wojennego, znajdującą się na ścianie kościoła pw. Opatrzności Bożej w Białej.

Wirtualna premiera książki „Gliwicka opozycja 1976–1990. Relacje świadków i uczestników“ dostępna od 13 grudnia, godz. 12.00 na muzealnym kanale YouTube

W niedzielę, 13 grudnia, w niechlubną rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, zapraszamy na wirtualną premierę książki „Gliwicka opozycja 1976–1990. Relacje świadków i uczestników” wydanej przez Muzeum w Gliwicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. O godzinie 12.00, na muzealnym kanale YouTube udostępniona zostanie rozmowa poświęcona gliwickiej opozycji. O książce rozmawiać będą dr Bogusław Tracz, Karol Chwastek – redaktorzy publikacji  i Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. Gliwice były w ostatniej dekadzie PRL jednym z najważniejszych ośrodków opozycji i oporu społecznego w całym województwie katowickim, a niektóre osoby z opisanych w książce środowisk odegrały również ważną rolę w skali ogólnopolskiej, a po 1989 r. pełniły najważniejsze funkcje państwowe i samorządowe. Katowicki IPN jest partnerem publikacji.

39. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek” – Katowice, 16 grudnia 2020

W związku z sytuacją epidemiczną 16 grudnia 2020 r. nie odbędą się oficjalne obchody upamiętniające ofiary pacyfikacji KWK „Wujek”. Zachęcamy do indywidualnego oddawania hołdu poległym górnikom pod Pomnikiem-Krzyżem. Od 9.00 do 19.00 będzie wystawiona warta honorowa górników. O pełnych godzinach zapalone zostaną znicze Pomnika. 16 grudnia przez cały dzień otwarty będzie także kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej w Katowicach. W katedrze Chrystusa Króla zostanie odprawiona uroczysta msza święta, w której weźmie udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj