Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zapal świeczkę bohaterom. Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego w Dzień Niepodległości [WIDEO]

Facebook Twitter

Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja JSW organizują wyjątkowe obchody Święta Niepodległości,  które w tym roku przypadają w 40. rocznicę Porozumienia Jastrzębskiego. Święto 11 listopada to idealna okazja do upamiętnienia wszystkich bezimiennych bohaterów, którzy w 1980 roku walczyli o wolność i godne życie Polaków.

Górnicy z jastrzębskich kopalń 40 lat temu wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie. Było to wydarzenie, które zmieniło życie obywateli całego kraju, bo pozwoliło na marsz do wolnej i niepodległej ojczyzny. Tradycja i historia to filary górniczego etosu, dlatego Fundacja JSW przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej” , której kulminacją jest 11 listopada.

Program:

  • o godz. 11.00 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza święta za Ojczyznę
  • o godz. 16.00 widowisko teatralno-muzyczne „Heroizm Witolda Pileckiego„ (bez udziału publiczności), które będzie transmitowane on-line
  • na godz. 19.00 zaplanowano oryginalny ambient świetlny, który powstanie na 40 budynkach Jastrzębia Zdrój oraz miast i gmin, z którymi współpracuje JSW.
  • o godz. 20.00 nastąpi zapalenie świeczek w oknach jako symbol pamięci o bezimiennych bohaterach.

Organizatorzy obchodów apelują do wszystkich, aby w środę (11.11.) oddali hołd górnikom właśnie zapalając świeczkę w oknie o godz. 20:00.

Strajkujący górnicy przed cechownią KWK „Manifest Lipcowy”

Nie możemy zapomnieć, że tutaj w Jastrzębiu-Zdroju, 40 lat temu podczas podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, rodziła się wolna niepodległa Polska. Górnicy JSW swoją determinacją zrobili olbrzymi krok w kierunku rozpadu systemu komunistycznego, a tym samym wolności naszego kraju. Porozumienia Sierpniowe zawarte przez komunistyczne władze z protestującymi robotnikami zakończyły falę strajków. Władze zgodziły się między innymi na rejestrację Związku Zawodowego Solidarność, uwolnienie więźniów politycznych i przeprowadzenie reform gospodarczych. To nasze jastrzębskie porozumienia zapewniły wolne soboty

mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW.

Czterdzieści lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń sięgnęli po to, co niemożliwe. Wolność i sprawiedliwość to były idee wielkich narodowych powstań, przeznaczone dla bohaterów spoglądających na górników z podręczników historii. Mimo pandemii chcemy w Święto Niepodległości przypomnieć całej Polsce, że właśnie tutaj – w jastrzębskich kopalniach – rodziła się wolna niepodległa ojczyzna. Jesteśmy to winni wszystkim bezimiennym górnikom, którzy tak pięknie zapisali się na kartach historii naszego kraju

– mówi Artur Dyczko, prezes Fundacji JSW, zastępca Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych:

Świętujmy razem, bez względu na sympatie polityczne i światopogląd. Cieszmy się wolnością i niepodległością. Zachęcam do wzięcia udziału w niepodległościowych uroczystościach, a szczególnie gorąco do zapalenia symbolicznej świeczki, która w godny sposób upamiętni naszych rodaków.

Odsłonięcie Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego na placu autobusowym KWK „Manifest Lipcowy”

40-lecie Porozumień Jastrzębskich

Fundacja JSW przygotowała bogaty program uroczystości towarzyszących, który nawet w czasach pandemii daje możliwość oddania hołdu górnikom oraz świętowania Niepodległości i Wolności. Szereg wydarzeń społeczno-informacyjnych potrwa do końca roku, w tym wystawy: historycznych zdjęć z KWK Manifest Lipcowy (obecnie KWK Zofiówka) oraz dotyczącą  prałata Bernarda Czerneckiego i jego roli w budowie niepodległej ojczyzny. Postaci Prałata poświęcony jest także znaczny fragment widowiska „Heroizm Witolda Pileckiego” oraz filmu, który będzie można zobaczyć TUTAJ. Bardzo ciekawą akcją fundacji JSW jest próba zbudowania „kapsuły czasu”, której celem będzie przybliżenie nowym pokoleniom niebagatelnego znaczenia Porozumienia Jastrzębskiego. Fundacja organizuje zbiórkę pamiątek, zdjęć, gazet archiwalnych z tamtego okresu i apeluje do wszystkich, którzy mogą być w ich posiadaniu o przyłączenie się do projektu.

#challenge40

Organizatorzy chcą dzięki mediom społecznościowym wciągnąć do aktywnego świętowania i radosnej zabawy. Zapraszają do tego szkoły, przedszkola, parafie, kluby sportowe, OSP, gminy i miasta. Jedną z internetowych akcji będzie „challenge40”. Twórcy biorący w nim udział pokażą w formie filmów, zdjęć czy prezentacji , w jaki sposób spędzają wolny weekend z rodziną oraz w motyw „40” upamiętniając 40-lecie Porozumienia Jastrzębskiego.

Hasła przyświecające kampanii to #PorozumienieJastrzebskie #LubięTo! #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem. Na terenie miast i gmin, na których koncentruje działalność Fundacja JSW można znaleźć okolicznościowe ramki instagramowe. Do projektu przyłączyli się już pracownicy Grupy Kapitałowej JSW. Wykonaj zdjęcie i zamieść je na swoim profilu społecznościowym z dopiskiem #PorozumienieJastrzebskie #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem. To oczywiste nawiązanie do Porozumień Sierpniowych, w których zapisano „wolne soboty”. Powstała także specjalna strona Porozumień Jastrzębskich oraz Facebook, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące wydarzeń sprzed 40 lat oraz uroczystości ich upamiętniających.

Projekt „Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej” został objęty Patronatem Narodowym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022