Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zapora w Rybniku Stodołach zostanie ponownie otwarta

Facebook Twitter

To bardzo dobra informacja przed długim majowym weekendem. Zapora czołowa zbiornika wodnego Elektrowni Rybnik w Stodołach zostanie ponownie otwarta dla spacerowiczów oraz rowerzystów. Stanie się to w sobotę (01.05.).

mat.prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A

Jak mówi Krzysztof Matula, dyrektor Elektrowni Rybnik:

W związku ze zmniejszeniem liczby zakażeń i poprawą sytuacji epidemiologicznej zdecydowaliśmy o ponownym otwarciu zapory dla naszych gości. Zachęcamy do skorzystania ze spacerów z zachowaniem obecnie obowiązujących obostrzeń.

Osoby, które chcą skorzystać ze spacerów po zaporze, muszą pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, czyli obowiązku zasłonięcia ust i nosa oraz 1,5 m odległości od innych osób w przestrzeni publicznej. Tereny wokół zbiornika wodnego Elektrowni Rybnik to popularne miejsce wycieczek pieszych i rowerowych rybniczan.

Zapora czołowa o długości 975 m powstała w 1972 roku jako część infrastruktury hydrotechnicznej elektrowni. Dzięki spiętrzeniu wód rzeki Rudy został utworzony sztuczny zbiornik zakładu zwany Zalewem Rybnickim, który jest popularnym miejscem wypoczynku dla wielu osób. Ma on długość ok. 7 km i mieści niemal 22 mln m³ wody.

Zalew Rybnicki jest najcieplejszym akwenem w Polsce – to tutaj rozpoczyna się co roku letni sezon żeglarski. Na jego wodach odbywają się liczne regaty, zawody surfingowe oraz wędkarskie, natomiast wokół zbiornika zlokalizowane są wielokilometrowe i bardzo popularne ścieżki rowerowe.

Zalew Rybnicki położony na skraju Parku Krajobrazowego – Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, jest też enklawą dla wielu gatunków ptaków. Zimą to jedno z najważniejszych miejsc zimowania ptaków wodno-błotnych na Śląsku. Podwyższona temperatura wody przyciąga nie tylko ptaki związane ze środowiskiem wodnym, ale także ptaki szponiaste i wróblowate. Poza rzadkimi gatunkami wymienionymi w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt pojawiają się tutaj gatunki pospolite: mewa śmieszka, mewa siwa, mewa białogłowa czy kormoran.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj