Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zapora Wisła Czarne: W wyjątkową noc muzeów można ją zwiedzić. Od środka!

Facebook Twitter

Nie na jedną a na dwie noce muzeów zaprasza Wisła. Już w piątek (17.05.) rozpoczną się atrakcje w ramach tej imprezy. To aż 16 placówek biorących udział w tym wydarzeniu, które oprócz swoich stałych wystaw, przygotowały dla odwiedzających liczne atrakcje.

zapora wisła czarne
fot. Wody Polskie

Zapora Wisła Czarne – odkryj wnętrza obiektu. Noc muzeów przed nami

To aż 16 placówek biorących udział w tym wydarzeniu, które oprócz swoich stałych wystaw, przygotowały dla odwiedzających liczne atrakcje. M.in. podczas Wiślańskich Nocy Muzeów będzie można zobaczyć wnętrze Zapory Wodnej na Jeziorze Czarniańskim, zagrać w rodzinną grę terenową, spotkać cesarza Franciszka Józefa, spróbować upiec i zdegustować świeżo pieczonego placka z blachy popijanego herbatą z zielin, czy zaglądnąć w zakamarki rezydencji prezydenta.

Jak zapowiada Karina Czyż z referatu promocji Wisły, nikt się nudzić nie będzie. A będzie można zobaczyć obiekty, które na co dzień są zamknięte dla zwiedzających.

Karina Czyż: Zwiedzanie Ochorowiczówki z Arturem Szołdrą, spacer po balkonie zabytkowego pałacyku myśliwskiego, wizyta cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Sisi. Czy gry terenowe w Centrum Edukacji Ekologicznej, a także smażenie wiślańskiej wajeśnicy przy muzyce kapeli góralskiej – to tylko niektóre punkty obowiązkowe na mapie Wiślańskich Nocy Muzeów. Wiele nieoczywistych i wcześniej nieodkrytych zakamarków Wisły staną przed Wami otworem, dlatego nie zastanawiajcie się zbyt długo i w najbliższy weekend wybierzcie się do Wisły.

Noc Muzeów w Wiśle, to cały weekend wrażeń

To wydarzenie z roku na rok przybiera na sile, udaje się włączać w akcję coraz większą ilość placówek i zachęcić do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w Wiśle, coraz większą liczbę turystów, jak i samych mieszkańców. Niezmiernie mnie to cieszy, bo naprawdę mamy się czym pochwalić. Mamy w Wiśle miejsca, muzea związane z tradycją, kulturą, folklorem, ale i te, które poruszają zupełnie odmienną tematykę, jak np. Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu – mówi Tomasz Bujok Burmistrz Miasta Wisła.

Zapora Wisła Czarne – w Noc Muzeów będzie można do niej wejść fot. Wody Polskie

Wyjątkowym wydarzeniem będzie możliwość zwiedzenia wnętrza zapory w Wiśle Czarnym. Tę część nocy muzeów organizują Wody Polskie.

Linda Hofman: Administrator rzeki Wisły oraz Zbiornika Wisła Czarne otworzy galerię tego obiektu hydrotechnicznego dla zwiedzających w dniu 17 i 18 maja bieżącego roku. Na wszystkich zainteresowanych u podnóża zapory od strony ulicy Czarne będziemy czekali od godziny 17 do 20, tak aby jak największej grupie zainteresowanych pokazać to, co znajduje się pod wodą i wspólnie z naszymi pracownikami w roli przewodników opowiedzieć uczestnikom tego wydarzenia historię zarówno rzeki Wisły, jak i samego zbiornika. W ciągu 50 lat funkcjonowania zbiornika Wisła Czarne. Możliwość wejścia do środka do jego galerii, zwanej również sztolnią miała miejsce tylko dwa razy.

zapraszała Linda Hofman, rzecznik prasowa gliwickiego oddziału Wód PolskichZ pewnością będą to dwie noce pełne wyjątkowych wrażeń i doświadczeń, niespotykanych podczas standardowego zwiedzania. Warto podkreślić, że Wiślańskie Noce Muzeów to nie tylko zwiedzanie stałych i czasowych wystaw dostępnych w poszczególnych placówkach, ale i bogata oferta warsztatów, możliwość zagrania w gry terenowe w niestandardowych przestrzeniach, takich jak np. Miejska Bibliotek Publiczna im. J. Śniegonia.

To również zwiedzanie przez smakowanie, czyli poznawanie historii nie tylko tej pisanej i mówionej, ale i tej przekazywanej poprzez smak i zapach oraz wiele, wiele innych atrakcji

– zachęca Anna Łupieżowiec dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.

Placówki biorące udział w Wiślańskich Nocach Muzeów:
1. Rezydencja Prezydenta RP- Zamek w Wiśle,
2. Zapora Wodna na Jeziorze Czerniańskim,
3. Pałacyk Myśliwski Habsburgów,
4. Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”
5. Wiślańskie Centrum Kultury,
6. Centrum Edukacji Ekologicznej,
7. Miejska Bibliotek Publiczna im. J. Śniegonia,
8. Habsburska Osada Gospodarcza „u Początków Wisły”,
9. Galeria „U Dziadka”,
10. Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. Ppłk. A. Pilcha,
11. Galeria „U Niedźwiedzia” Stowarzyszenia Grupa Twórców Wiślanie,
12. Muzeum Narciarstwa,
13. „Stolica Pradziadków” – Muzeum Kuchni regionalnej,
14. Browar Wisła,
15. Galeria Figur Czekoladowych w cukierni „U Janeczki”,
16. Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego.
Serdecznie zapraszamy do Wisły!
Wszystkie atrakcje i wejścia są bezpłatne, lecz na niektóre obowiązują zapisy. Szczegółowy program warto śledzić na wydarzeniu Wiślańskie Noce Muzeów utworzonym na profilu facebook’owym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj