Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zarząd Kompanii podpisał projekt restrukturyzacji. Prawie 900 osób do zwolnienia

Facebook Twitter

Zarząd Kompanii Węglowej przyjął plan restrukturyzacji na najbliższe sześć lat. Jednym z najważniejszych zagadnień jest kwestia zwolnień pracowników administracji. W przyjętym w czwartek (23.01.) programie zmian zapisano konieczność zmniejszenia zatrudnienia o 884 osoby.

884 pracowników do zwolnienia to mniej niż sugerowano w październiku 2013 roku, kiedy mówiło się, że zatrudnienie musi zostać zredukowane o 1020 osób. Mimo to liczba osób, które mogą stracić pracę jest ogromna. Pozostaje jednak dla nich mała nadzieja, że sprawy potoczą się nieco inaczej.

Zanim zmiany wejdą w życie, zgodnie z ustawą o zwolnieniach pracowniczych dotyczących pracodawcy, Kompania Węglowa musi przeprowadzić konsultacje z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zaplanowano je na ostatni dzień stycznia (31.01.). Wtedy to strona społeczna w obecności zarządu Kampanii zostanie wysłuchana przez Radę Nadzorczą spółki.

Rozmowy będą dotyczyć ustalenia regulaminu zwolnień. Będzie można ich uniknąć, jeśli strony znajdą alternatywne rozwiązanie.

Na ile to jednak realne – dopiero się okaże, ponieważ warunkiem wstrzymania się od zwolnień jest wprowadzenie oszczędności, które przyniosą 86 milionów złotych rocznie. Jeżeli podczas negocjacji związkowców z Kompanią nie uda się znaleźć konkretnych rozwiązań, Kompania skorzysta z ustawowego prawa do samodzielnego podjęcia decyzji.

W przyjętym przez Kompanię projekcie podtrzymano decyzję o łączeniu kopalń. Wyjątkiem będą jedynie kopalnie „Bolesław-Śmiały” i „Ziemowit”, które nadal będą działać samodzielnie.

Dodajmy, że zarząd już podjął decyzje, których wprowadzenie w życie pozwoli na oszczędności. 23 miliony złotych zostaną w kasie Kampanii na skutek zatrzymania naliczeń odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów. Natomiast od lutego Kompania zrezygnuje z wydawania bonów na posiłki regeneracyjne pracownikom administracji.

KWK Knurów-Szczygłowice na pewno zostanie sprzedana

Zarząd Kompanii Węglowej nie ma wątpliwości co do konieczności sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Władze spółki tłumaczą, że transakcja jest konieczna, by uzyskać środki, które pozwolą utrzymać wydobycie i prowadzić proces inwestycyjny. Na razie nie wiadomo, za jaką cenę JSW kupi kopalnię. Ma to nastąpić najpóźniej do końca czerwca.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj