Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja

Facebook Twitter

Choć od środy (6.05.) żłobki i przedszkola mogą być otwarte, to decyzję podejmuje samorząd i nie wszędzie placówki zostaną uruchomione. Z zasiłku mogą skorzystać również rodzice, którzy nie wyślą dzieci, np. z obawy przed koronawirusem. Może być również tak, że placówka nie zapewni opieki wszystkim dzieciom.

Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie on przysługiwał także wtedy, gdy placówka jest otwarta, ale rodzic nie zdecyduje się na posłanie do niej swojej pociechy z powodu stanu epidemii

– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Przypominamy, zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii

– wyjaśnia Beata Kopczyńska. Z możliwości skorzystania z tego dodatkowego świadczenia mogą skorzystać też rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się „niania” na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może.

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej ZUS www.zus.pl jest już zaktualizowany wzór oświadczenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2020