Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Zaskakujące, ale prawdziwe. W Rybniku powstanie tor do wyścigów konnych i boisko do polo

Facebook Twitter

To nie żart, ale plany na wykorzystanie terenów rekreacyjnych za modernizowanym kąpieliskiem. Władze Rybnika podpisały we wtorek (08.04.) list intencyjny z Fundacją na Rzecz Budowy Torów Kłusaczych.

Owalny tor o długości jednego kilometra miałby powstać pomiędzy stawem a boiskiem do gry w piłkę nożną. Mówi Roman Mateusiak – przewodniczący rady fundatorów:

Wyścigi kłusaków charakteryzują się tym, że zazwyczaj odbywają się po torach o długości około 1000 metrów, z pochylonymi zakrętami. To mniej więcej wygląda jak stadion dla żużlowców, tylko trzy razy większy. Żeby stworzyć większe widowisko, żeby to ludzie bardziej przeżywali, to tworzyło się tor o mniejszym obwodzie, za to bardziej zbliżonym do publiczności i żeby można było wykorzystywać kłusaki przez caly rok, to wymyślono, że ta nawierzchnia nie będzie trawiasta, tylko piaszczysta.

W Polsce istnieją tylko cztery tory wyścigów konnych: na Służewcu w Warszawie, w Sopocie, Wrocławiu i pod Krakowem. Rybnik byłby piątym miastem z taką atrakcją zwaną przez niektórych, wyścigiem rydwanów:

Jak ten stadion i konie są bliżej publiczności, to słyszymy ten tętent, sapanie tych koni, słyszymy ich przeżywanie, okrzyki powożących, hałas sprzętu, który się toczy. To mniej więcej można porównać do tego jak huzaria przebiega. W Czechach te wyścigi kłusaków istnieją od dawna. Oni mają jeden duży tor w Pradze, a niedawno wybudowali kolejny w Ostrawie. Chodzi o to, żeby konie z Polski mogły startować tam, a konie z Czech – u nas. Wszystko pod kątem tej naszej śląskiej aglomeracji, która potrzebuje wyścigów, potrzebuje rozrywki.

Dodatkową atrakcją na torze byłoby boisko do gry w polo. To plany? Czy się uda je zrealizować? Prezydent Rybnika Adam Fudali wierzy, że tak:

Zgłosili się do nas inwestorzy, którzy chcą na terenie Rudy zainwestować i tutaj dwa słowa wyjaśnienia: widać, jak jedna dobra, ciekawa inwestycja, przyciąga następnych inwestorów. To już jest całkowicie prywatna inicjatywa – fundacja, która zajmuje się budową tych torów, a tam pewne tereny, fragmenty są wolne, one są niezagospodarowane. Tutaj miasto praktycznie niczym nie ryzykuje.

Co ciekawe, zawody związane są zakładami. W Polsce aktualnie jest 60 koni, które mogą startować w takich zawodach. Na razie nie wiadomo, kiedy tor miałby powstać i ile będzie kosztował.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2019