Zatkane ucho: co działa najlepiej i jak szybko uzyskać ulgę? [materiał sponsorowany]
Prawdopodobnie każdy zna nieprzyjemne objawy zatkanego ucha, które, nawet kiedy są niegroźne dla zdrowia, wpływają na samopoczucie. Czasem mogą one wiązać się tylko z dyskomfortem, innym razem powodować ból, problemy ze słuchem, a nawet zawroty głowy. Jak się z nimi uporać i skutecznie odetkać zatkane ucho? Jest na to kilka sposobów, których możesz spróbować w domowych warunkach.

Szacowany czas czytania: 02:53
Co jest powodem zatkanego ucha i jak tego unikać?
Przyczyny zatkanego ucha mogą być różne, a dolegliwość może pojawiać się w różnych okolicznościach. Czasami problem może być trudny do uniknięcia, innym razem można mu zapobiec między innymi przez odpowiednią higienę uszu. Wśród najczęstszych powodów zatkanego ucha wymienić można:
różnice ciśnienia:
- nadmiar woskowiny usznej;
- narażenie na bardzo głośne dźwięki;
- dostanie się wody do ucha;
- infekcje przewodu słuchowego.

Jeśli spodziewasz się różnic ciśnienia czy wysokiego natężenia dźwięków, możesz od razu zaplanować środki zapobiegawcze. W samolocie pomóc Ci może między innymi żucie gumy – ruchy żuchwy ułatwiają odetkanie ucha. Podczas pływania, tak jak i na różnego rodzaju koncertach, możesz zastosować zatyczki do uszu, a przy kąpieli uważać, by do ucha nie wpłynęła woda.
Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena uszu. Zatkane ucho może być efektem nadmiaru woskowiny, jak i utworzenia tak zwanego czopa pod wpływem czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi. Patyczki służą jedynie do czyszczenia zewnętrznych partii małżowiny usznej. Wprowadzanie ich do kanału słuchowego to zagrożenie dla słuchu, a w dodatku prawdopodobieństwo utworzenia czopa z woskowiny wpychanej patyczkiem coraz głębiej. Uszy należy czyścić z pomocą odpowiednich preparatów zmiękczających woskowinę takich jak łagodne krople do uszu dla dzieci (https://gemini.pl/kategoria/higiena/higiena-uszu) i dorosłych.
Domowe sposoby na uporczywe objawy zatkanego ucha
Dokuczają Ci nieprzyjemne objawy zatkanego ucha? Możesz je złagodzić prostymi domowymi sposobami, do których nie są potrzebne Ci żadne specjalistyczne środki. Zacznij przede wszystkim od ruchów szczęką. Przełykaj ślinę, szeroko ziewaj i wykonuj intensywny ruch jak przy przeżuwaniu. Wszystko to ułatwi odetkanie ucha, w naturalny sposób poruszając odpowiednie tkanki i wyrównując ciśnienie w przewodzie słuchowym.

Żeby złagodzić nieprzyjemne odczucia czy ból związany z zatkanym uchem, sięgnij po ciepłe okłady. Ogrzej mały ręcznik, ułóż się wygodnie w pozycji leżącej, połóż go tuż przy zatkanym uchu i zostaw na kilka albo kilkanaście minut. Zaraz po wykonaniu takiego okładu możesz obrócić się na drugi bok, kierując zatkane ucho w dół i poleżeć chwilę w tej pozycji, żeby ułatwić odetkanie ucha siłą grawitacji. To pomocne zwłaszcza wtedy, gdy w uchu zgromadził się płyn.
Szybka ulga przy zatkanym uchu – przetestuj te sposoby!
Uczucie zatkanego ucha może pojawić się nagle, a powodowany przez nie dyskomfort bywa trudny do zniesienia. Kiedy dotknie ono i Ciebie, przetestuj na sobie sprawdzone sposoby, których działanie potwierdza fizjologia przewodu słuchowego.
Mowa między innymi o manewrze Valsalvy, który pomimo obco brzmiącej nazwy jest bardzo prosty do wykonania. Weź głęboki oddech i przytrzymaj powietrze w płucach, nie wydymając przy tym policzków. Zamknij usta, a palcami zatkaj nos. Następnie spróbuj delikatnie przepchać powietrze przez nozdrza. Ciśnienie powietrza pomoże Ci odetkać ucho, a ćwiczenie możesz wykonać kilka razy.
Istnieje też tak zwany manewr Toynbee’a, często równie pomocny przy odtykaniu uszu. Weź mały oddech, zatkaj nos palcami i mocno przełknij ślinę, najlepiej kilkukrotnie. To ćwiczenie ma podobne działanie do manewru Valsalvy, który przez niektórych bywa uważany za skuteczniejszy przy zmianach ciśnienia.