Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zatrzymaj się i żyj. Kolejarze przypominają: Bądź ostrożny na przejazdach kolejowo-drogowych

Facebook Twitter

Na start wakacji kolejarze przypominają: ignorowanie znaku STOP, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii, a rozsądek, korzystanie z informacji na żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach może uratować życie. Bo przecież chodzi o to, by wyjazdy i powroty z wypoczynku były bezpieczne. PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd" prowadzi akcję "Bezpieczne piątki".

Nadal, w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” apelujemy do kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa. Od trzech lat służą kierowcom umieszczone na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami , które mogą uratować życie. Każdy powinien je znać, gdyż rozwiązanie się sprawdziło i wielokrotnie pozwalało zapobiec tragedii na torach.

– powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii.

Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 r. w porównaniu z 2019 r. o 15% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne.

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie

Naklejki umieszczone na przejeździe kolejowo drogowym mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023