Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zatrzymano 3 kierowców pod wpływem narkotyków. Policja z Cieszyna: ”to zagrożenie dla każdego”

Facebook Twitter

Trzech kierowców zatrzymanych, gdy prowadzili pojazdy będąc pod wpływem narkotyków. To bilans tylko jednego dnia na Śląsku Cieszyńskim. Jeden posiadał zakaz sądowy, drugi miał cofnięte uprawnienia, a trzeci ich nie posiadał w ogóle.

fot.cieszyn.policja.gov.pl

Pierwszy z kierowców 37-latek z Wilamowic został zatrzymany w Skoczowie na skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Bielskiej. ”Nie zauważył”, że jest czerwone i przejechał przez skrzyżowanie. Chwilę później skontrolowali policjanci z cieszyńskiej drogówki. Wiele wskazywał no to, że może być pod wpływem narkotyków. Został przebadany i okazało się, że jest był pod wpływem amfetaminy. Dodatkowo mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Kolejny przestępca wpadł dwie godziny później. Około godziny 16.30 policjanci cieszyńskiej grupy „Speed”, zauważyli motocyklistę, który powoduje nadmierny hałas, a dodatkowo przekracza dozwoloną prędkość. Kierowca jednośladu został zatrzymany, bo przekroczył dozwoloną prędkość o 35 km/h. Podczas kontroli policjanci stwierdzili, że 32-letni mieszkaniec Ustronia nie posiada uprawnień do kierowania motocyklem. On również był pod wpływem amfetaminy. Do tego wszystkiego posiadał przy sobie jeszcze dwa gramy marihuany.

Trzeci mężczyzna, który został tego dnia zatrzymany przez drogówkę, to 23-letni mieszkaniec gminy Skoczów, kierowca forda. Policjanci zauważyli go, jak wjechał na skrzyżowanie, pomimo, że sygnalizacja nadawała sygnał czerwony, nakazujący zatrzymanie. Podczas czynności kontrolnych, podobnie jak poprzednio, policjanci stwierdzili, że kierowca był pod wpływem działania narkotyków (amfetaminy i marihuany) i miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Za policją przypominamy

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł.

Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł. Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!

Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo, za które można orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj