Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zatrzymano sześciu cudzoziemców w powiecie żywieckim. Ukryli się w naczepie tira

Facebook Twitter

Funkcjonariusze z placówki straży granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali 3 Afgańczyków oraz 3 Pakistańczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski. Do zdarzenia doszło we wtorek (15.02.).

Fot. straż graniczna

Do zatrzymania cudzoziemców doszło w Zwardoniu (powiat żywiecki). Kierowca tureckiego zestawu ciężarowego, przewożący ładunek części samochodowych z Turcji do Szwecji, po przyjeździe do Polski, zatrzymał pojazd na wymaganą przepisami przerwę. Miejscem odpoczynku okazała się platforma byłego przejścia granicznego w Zwardoniu. Przebywający w tym miejscu inny kierowca zauważył, jak po przecięciu plandeki tureckiej naczepy wychodzą z niej osoby, które następnie rozdzielają się. O zaistniałym fakcie kierowcy niezwłocznie poinformowali policję, a następnie straż graniczną.

Na miejscu  pojawili się policjanci z Rajczy oraz funkcjonariusze z placówki straży granicznej w Bielsku-Białej. 3 cudzoziemców zostało zatrzymanych w okolicy stacji benzynowej usytuowanej przy drodze ekspresowej, a 3 kolejnych – w rejonie dworca PKP. Funkcjonariusze z placówki straży granicznej w Bielsku-Białej ustalili, że trzech mężczyzn to obywatele Afganistanu, a kolejni trzej to obywatele Pakistanu. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z czym zostali zatrzymani.

W trakcie dalszych czynności służbowych przy trójce obywateli Pakistanu ujawniono ich pakistańskie paszporty, które ukrywali pod bielizną. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, iż do naczepy tira wsiedli w Rumunii, a celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy państwowej z Republiki Słowackiej do Polski wbrew przepisom, przy użyciu podstępu, polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego. Wszyscy przyznali się do stawianego im zarzutu, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat.

Dodatkowo dwóch Afgańczyków otrzymało dozór kuratorski. Ustalono także, że wszyscy zatrzymani Afgańczycy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii, a dwóch z nich również w Bułgarii. Funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania tych cudzoziemców do państw, w których ubiegali się o ochronę międzynarodową, w ramach tzw. procedury dublińskiej. Do tego czasu, na podstawie decyzji sądu, obcokrajowcy będą przebywać w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Do ośrodka trafią też obywatele Pakistanu, wobec których wszczęte zostały postępowania w sprawie o zobowiązanie do powrotu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj