Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zatrzymany towar jest niebezpieczny dla zdrowia. Są wyniki badań

Facebook Twitter

Wyniki badań Centralnego Laboratorium Celnego potwierdziły, że zawieszki i bransoletki z Chin, zatrzymane na Śląsku przez celników są niebezpieczne dla zdrowia. Gumowe ozdoby popularne wśród dzieci, funkcjonariusze zatrzymali pod koniec roku, to było 9 tysięcy silikonowych zestawów. Towar pochodził z Chin.

Celnicy przekazali je do badań i teraz mają wyniki, w bransoletkach i zawieszkach wykryto ftalan bis. Zawartość niebezpiecznej substancji została przekroczona od 120 do ponad 400 razy.

Wytłumaczmy: związki z grupy ftalanów mogą być obecne w zabawkach, nadają im m.in. elastyczność i plastyczność. Ale dopuszczalne stężenie wynosi 0,1% masy zabawki. W zatrzymanych przez śląską Służbę Celną bransoletkach i zawieszkach zawartość rakotwórczej substancji wyniosła nawet ponad 41%.

Podrabiane ozdoby wywołują najczęściej reakcje alergiczne skóry. Aby uniknąć tych dolegliwości, należy wybierać oryginalny produkt, opatrzony znaczkiem CE, co oznacza, że towar spełnia wymogi unijne. Jest jednak zdecydowanie droższy od podrabianego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022