Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Zbadaj się, sprawdź czy nie masz cukrzycy! Diabetobus zaparkuje w Gorzycach

Facebook Twitter

W Polsce blisko 3 miliony osób może mieć cukrzycę - alarmują specjaliści, wiele z nich nie wie, że choruje. By się upewnić, że jesteśmy zdrowi warto zrobić odpowiednie badania. Okazja dla mieszkańców Gorzyc już wkrótce. W środę (8.02.) do gminy przyjedzie Diabetobus.

Będzie można sprawdzić poziom cukru, zmierzyć ciśnienie oraz sprawdzić wskaźnik BMI, dzięki któremu można ocenić ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadwagą. Diabetobus będzie stacjonował w Gorzycach, przy ulicy 3 Maja 8, między godzinami 10.00 a 16.00. Następnie ruszy do Rybnika na Mikołowską 65. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy.

Diabetobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia zawita do Gorzyc

Mieszkańcy Gorzyc będą mieli okazję wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w zakresie cukrzycy. Już 8 lutego na pacjentów czekać będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowej porady w zakresie profilaktyki i leczenia cukrzycy.

Zgodnie z najnowszymi danymi World Health Organization1 na świecie żyje ponad 422 mln dorosłych z cukrzycą, a w Polsce 2,73 mln z czego wielu z nich w ogóle nie wie, że choruje. Niestety, coraz częściej chorują na nią także dzieci, o czym nie rzadko nie mają pojęcia ich rodzice. Co gorsza, cukrzyca rozwija się w organizmie, często nie dając żadnych objawów. Dlatego też niezwykle ważne jest wykonywanie regularnych badań w celu jej wykluczenia bądź monitorowania leczenia – podkreśla lek. Dorota Skwira-Rutkowska. W odpowiedzi na tę potrzebę, Fundacja NEUCA we współpracy z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+, organizuje ogólnopolską akcję badań, której celem jest promocja profilaktyki i szerzenie wiedzy na temat cukrzycy.

W ramach akcji, specjalnie przygotowany na tę okazję diabetobus odwiedzi ponad 100 lokalizacji w całej Polsce, w tym także Gorzyce, aby sprawdzić poziom cukru we krwi Polaków. Dodatkowo, każdy pacjent będzie mógł także zmierzyć ciśnienie oraz sprawdzić wskaźnik BMI, dzięki któremu można ocenić ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadwagą.

Otyłość, jaka dotyczy coraz większego procenta całej społeczności, ma ścisły związek z gwałtownym wzrostem zachorowań na cukrzycę typu 2. Stanowi ona główny czynnik wystąpienia tej choroby. Co ciekawe, w Polsce na nadwagę cierpią częściej kobiety niż mężczyźni. Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują, że występuje ona u 35-45%, a otyłość – stan bardziej zaawansowany – u 22-25% Polek – komentuje Bogusława Golus- Jankowska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia. U osób otyłych cukrzyca występuje 7 razy częściej niż u osób o prawidłowej masie ciała. Otyłość jest bardzo niekorzystnym problemem zdrowotnym również w przypadku samego leczenia cukrzycy. Niekontrolowany przyrost masy ciała jest bowiem częstym skutkiem ubocznym wielu terapii stosowanych w cukrzycy – dodaje ekspert.

Diabetobus będzie stacjonował w Gorzycach 8 lutego przy ulicy 3 Maja 8, między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Rybnika. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie czternastu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Wszelkie szczegóły na temat terminów badań i lokalizacji znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia (fundacjaneuca.pl).

O Fundacji:

Misją Fundacji NEUCA Dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski i zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak bezrobotni, bezdomni, osoby uzależnione, osoby z niepełnosprawnością, samotne; pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych; promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj