Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbiornik Gzel w Chwałęcicach. Mnóstwo śmieci wokół

Facebook Twitter

Miejsce piękne, ale wokół wiele śmieci. Tak o zbiorniku Gzel w Rybniku-Chwałęcicach pisze do Radia 90 jedna z naszych słuchaczek Marta.

Zbiornik Gzel w Chwałęcicach – piękne miejsce i sporo śmieci

Od lat chodzę na spacery w okolice tego zbiornika, który w jakiś tam sposób udostępniony jest Związkowi Wędkarskiemu, a okoliczne lasy znajdują się pod opieką Nadleśnictwa Rybnik. Problem ten był wielokrotnie zgłaszany przez rybnicką aplikację, niestety z marnym skutkiem

– pisze Marta.

Faktycznie mamy problem z odpadami w okolicy Gzela

– potwierdza Radiu 90 Paulina Sobczuk z Nadleśnictwa Rybnik.

Paulina Sobczuk: To są regularnie ogromne ilości. Mamy ludzi, którzy codziennie idą na spacer i codziennie przynoszą małą reklamówkę śmieci, więc można sobie policzyć w skali miesiąca, ile tych śmieci się zbiera. Tam jest dodatkowa sprawa taka, że niedaleko kotwicy tego zbiornika Gzel prowadzi też droga publiczna, jest miejsce postoju pojazdów, więc może gdzieś to tam też mieć dodatkowy czynnik. Drobne papierki, butelki, puszki – takie rzeczy zbieramy tam regularnie. Przyjeżdża tam służba leśna, pracownicy pracujący w lesie i zbierają te śmieci.

Paulina Sobczuk Nadleśnictwo Rybnik

Paulina Sobczuk nie potwierdza jednocześnie, że za pozostawione nieczystości w okolicach Gzela odpowiadają wędkarze.

Paulina Sobczuk: Nie mogę tego potwierdzić, a wręcz w drugą stronę. Niedawno wędkarze z tej okolicy zorganizowali sami akcję zbierania śmieci wokół tego zbiornika i robią to raz na jakiś czas. Nie wiem czy regularnie, ale starają się utrzymywać tą czystość, nie zostawiać po sobie śladów, po prostu kiedy tam przebywają. Więc tutaj raczej w drugą stronę, że oni też dbają o tą okolicę, zbierając pewnie nie zawsze swoje śmieci dodatkowo.

Każdy, kto wchodzi do lasu, powinien pamiętać o tym, by nie śmiecić

– przypomina nasz rozmówczyni.

Paulina Sobczuk: Pierwsza rzecz to jest mentalność ludzi. To jest chyba najważniejsze, bo te śmieci są przywożone przez ludzi i przez ludzi wywożone. Więc ta mentalność musi się zmienić, ta świadomość, że to wszystko jest wspólne dobro i powinni wszyscy o to dbać, nie tylko my, pracownicy czy osoby, które nam pomagają różnymi akcjami czy samodzielnie. Ale to jest najważniejsze. Bo jeżeli ktoś nam ich nie wywiezie, nie wyniesie, nie wyrzuci tego papierka, to my nie musimy zbierać i każdy na tym korzysta. Apel do wszystkich nie śmiećmy. Ciężko wnieść pełną butelkę do lasu. No raczej nikomu nie jest ciężko, ale ciężej jest wynieść tą pustą, więc to, co przyniosłem, co jest ludzkie – wynoszę. Środowisko nie ma w swojej naturze śmieci i nie zostawiajmy ich tam.

I na koniec zaproszenie nad rybnicki Gzel. Za kilka dni odbędzie się tam „Polowanie na śmieci”.

Paulina Sobczuk: Mieliśmy już kilka takich akcji, ale cały czas ich nie brakuje. Cieszymy się, że ktoś chce je organizować. Jest to akcja organizowana przez koło Łowieckie tzw. polowanie na śmieci z obrzędem łowieckim. Czyli będą osoby, które będą grać na sygnałówkach. Koło łowieckie zaprasza wszystkich mieszkańców okolicy bliższej i dalszej do wspólnego włączenia się w zbieranie śmieci. Akcja będzie miała na celu promowanie tych dobrych zachowań, dobrego korzystania poprawnego z dobra lasu. Myślę, że trochę to otworzy też ludziom oczy na wspólne dbanie o środowisko.

Polowanie na śmieci w okolicach Gzela w sobotę, 18 maja.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024