Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbiornik Racibórz Dolny osiągnął funkcjonalność [WIDEO]

Facebook Twitter

Gotowy, by chronić przed powodzią. To, co powstało w planach po powodzi w 1997 roku, w końcu stało się faktem - zakończyła się budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.

Z końcem stycznia br., powstający kosztem ok. 2 mld zł zbiornik Racibórz Dolny osiągnął swoją funkcjonalność. Jest gotów, by chronić przed ryzykiem wielkiej wody blisko 2,5 mln mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Po tym, jak poprzedni wykonawca zszedł z placu budowy, wyłoniono kolejnego, który dokończył najważniejsza i największą w kraju inwestycję przeciwpowodziową: powstała budowla przelewowo-spustowa, z przeprowadzeniem prób technologicznych.

Ukończono także drugi z kluczowych frontów prac: upust do Odry Miejskiej. Dokończono prace na zaporach zbiornika: czołowej, lewobrzeżnej i prawobrzeżnej. Korpusy zapór przygotowano do piętrzenia wody. Zakres wykonanych prac wskazuje jednoznacznie, iż zbiornik współpracujący z pobliskim polderem Buków, może piętrzyć wodę, w konsekwencji czego jest gotowy do przyjęcia i „ścięcia” fali powodziowej o wielkości, chociażby pamiętnej powodzi z 1997 roku.

Należy dodać, że kontrakt na budowę wygasa z końcem maja, do tego czasu będą trwały prace porządkowe w czaszy zbiornika, budowa dróg serwisowych oraz prace wykończeniowe.

Urzeczywistnieniem staje się fakt, iż po latach realizacji tej niekwestionowanie niezbędnej i koniecznej inwestycji dla bezpieczeństwa powodziowego kraju, tym samym nieodzownej dla bezpieczeństwa mieszkańców w dorzeczu Odry, zacznie ona spełniać swoją funkcję. Z chwilą nadejścia fali powodziowej raciborski polder będzie piętrzył wodę, chroniąc zdrowie i dobytek mieszkańców miast i miejscowości od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław

– stwierdza Łukasz Lange, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Pojemność obiektu to 185 mln m3, a powierzchnia polderu liczy ponad 26km2. Obiekt będzie redukował fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, obejmując oddziaływaniem bezpośrednim i pośrednim obszar około 600 km2.

Projekt budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny – polder jest współfinansowany ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj