Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbiornik Racibórz Dolny zacznie spiętrzać wodę [LIVE] [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

Jest decyzja o uruchomieniu spiętrzania wody w Polderze Racibórz Dolny. Decyzję podjął prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

fot/FB Michał Woś

Jak dzisiaj (14.10.) po południu poinformował Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

– Podjąłem strategiczną decyzję dotyczącą ochrony przeciwpowodziowej Śląska i Opolszczyzny. Polder Racibórz Dolny rozpoczyna proces piętrzenia wody. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na terenach położonych poniżej zbiornika, na których znajduje się m.in. szpital przeznaczony dla osób chorych na Covid-19

– poinformował na facebooku Daca. Choć wspomniany przez prezesa szpital znajduje się na wzniesieniu i woda raczej mu nie zagrozi, to jednak na terenach zalewowych jest duża część miasta.

Budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny Wody Polskie ukończyły w tym roku.

AKTUALIZACJA godzina 18.15

Jak informuje UM w Raciborzu

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny rozpoczyna proces piętrzenia. Fala wezbraniowa na Odrze zostanie zredukowana. Miasto jest bezpieczne.

Działania miejskich służb skoncentrowane są na czyszczeniu studzienek kanalizacyjnych oraz odwodnienia liniowego na drogach. Zamknięte zostały zasuwy burzowe. Na tzw. niskim Ostrogu woda z kanałów burzowych przepompowywana jest do Odry. Monitorowane są przepływy. Utrzymywany jest stały kontakt ze współpracującymi służbami i jednostkami.

Woda wylała w międzywalu Odry i Kanały Ulgi. Choć zalana plaża i bulwary mogą niepokoić, nie ma powodu do obaw. Tereny międzywala chronią miasto. Przy wezbraniach takich jak to z którym mamy do czynienia teraz, ich zalewanie przy obecnie obowiązujących procedurach systemu przeciwpowodziowego jest nieuniknione.

W związku z podjętą decyzją o uruchomieniu zbiornika poziom Odry zacznie opadać.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022