Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”. Zmiany w funkcjonowaniu handlu, przedszkoli, kościołów i sportu

Facebook Twitter

Od soboty (27.03.) przez kolejne dwa tygodnie obowiązywać nas będą dodatkowe obostrzenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dziś (25.03.) decyzje rządu ogłosił premier, Mateusz Morawiecki.

Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo, bardzo silny. Dzisiaj mamy najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tysiące. Na tę chwilę mamy zajętych ponad 70% łóżek i ponad 70% łóżek respiratorowych

-takimi słowami rozpoczął swoją wypowiedź premier Mateusz Morawiecki

Musimy walczyć o zdrowie i życie Polaków i miejsca pracy Polaków. Dziś musimy zwiększyć restrykcje, aby zmierzyć się z tym wirusem w Polsce

-kontynuował premier i dodał:

Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest konieczne. Zbliżamy się do granic wydolności polskiej służby zdrowia

Premier zaapelował także, by Święta Wielkanocne spędzić w gronie najbliższej rodziny, w gronie domowników.

Adam Niedzielski wymienił nowe restrykcje związane w pandemią koronawirusa w Polsce.

Nowe obostrzenia obowiązują od 27.03. do 9.04.

  • Handel: wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2000m2 zostaną zamknięte. Wciąż zamknięte, z pewnymi wyjątkami są galerie handlowe. Dostępne będą hurtownie i składy budowlane, by zapewnić ciągłość pracy w branży budowlanej.
  • W placówkach handlowych i punktach usługowych, tj. poczta czy targ obowiązywać będzie zasada: 1osoba na 20m2, dotyczy to miejsc o powierzchni powyżej 100m2.
  • W kościołach obowiązywać będzie zasada 1osoba na 20m2 przy zachowaniu dystansu 1,5 metra.
  • Na dwa tygodnie zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony urody.
  • Zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Opieka będzie zagwarantowana wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych.
  • Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.
  • Wśród zaleceń pojawiły się dwa: by jeśli to możliwe pracować zdalnie i by najbliższe święta spędzić z domownikami.

Dziś (25.03.) mamy rekordową ilość zakażeń w kraju: to ponad 34 tysiące potwierdzonych przypadków. Śląsk jest na pierwszym miejscu w tych niechlubnych statystykach: mamy 5 430 nowych zachorowań. Minister zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że „sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych środków”. Trwają rozmowy na temat możliwości transportowania zakażonych pacjentów poza region.

Zobacz całą konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Adama Niedzielskiego:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021