Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zbuduj ptakom dom

Facebook Twitter

Jeśli chcemy, żeby w budkach lęgowych jeszcze w tym roku zagnieździły się ptaki, budki należy powiesić jak najwcześniej. "Najlepiej teraz w lutym, bo wiele gatunków ptaków zaczyna lęgi już w marcu" - mówi ornitolog dr Marian Stój.

Jak zaznacza ornitolog, korzystniej jest jednak przymocować budki jesienią. Ptaki przyzwyczają się wtedy do ich wyglądu, a w zimie mogą także w nich nocować.Budki  lęgowe można wieszać na drzewach, budynkach, żerdziach, czy słupach.

Często są one ostatnią nadzieją dla ptaków szukających np. dziupli

– mówi przyrodnik. Wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom, zwłaszcza tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli. Dotyczy to młodych sadów, parków i lasów młodszych wiekowo, a przede wszystkim miast. Natomiast tam, gdzie w miejscach zadrzewionych jest staw, można przygotować też budki lęgowe dla kaczek.

Wysokość powieszenia budki lęgowej zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor i kaczek wieszamy dość nisko – ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów. Najlepszym materiałem budowlanym są deski drzew iglastych

– wyjaśnił dr Stój. Ornitolog dodał, że w okolicach, gdzie występują kuny, wiewiórki lub popielice, otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć.

Budki wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce. Powinny być zawieszane w pewnej od siebie odległości, np. dla sikor minimalna odległość to ok. 50 m, dla muchołówek ok. 30 m, a dla sów 300-500 m.

Powinniśmy pamiętać, że budki lęgowe są jedynie namiastką naturalnych dziupli, dlatego należy chronić stare dziuplaste drzewa

– podkreślił przyrodnik.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023