Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zdrowe i podnoszące odporność. Jakie jesienne produkty sezonowe wybrać?

Facebook Twitter

Jesień to czas, gdy możemy sięgnąć po wiele sezonowych warzyw i owoców. Im chłodniej, tym chętniej przyrządzamy sycące dania i przetwory. Grzyby, gęsina a może ryby? Po co najczęściej sięgacie jesienną porą?

fot. LubosHouska \ pixabay.com

Zdrowy wybór. Czyli sezonowe warzywa i owoce

Jesienną porą warto zmienić trochę swoje menu i wprowadzić do niego sezonowe warzywa i owoce, dodatkowo pamiętajmy o tym, że kiedy mamy sezon to produkty są tańsze! Co zatem wybrać? Patisony, kabaczki, cukinie…czyli wszelakie dyniowate warzywa, w Polsce sezon na dynie trwa od września do grudnia. Warzywa te mają wiele witamin z grupy B i C. Idealnie nadają się na zupy, można je marynować i konserwować. Dynia nadaje się także do ciast, jej pestki są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i są częstym dodatkiem do pieczywa czy ciastek.

W twojej kuchni nie powinno zabraknąć także bakłażana, który nadaje się do pieczenia, smażenia, duszenia. Bakłażan uznawany jest za afrodyzjak, stąd nazywa się go także miłosną gruszką. Jest źródłem witaminy A, C, B, zawiera potas, żelazo, wapń. To dobry wybór dla osób, które zmagają się z wysokim cholesterolem czy chorobami serca.

Jesienią królują także warzywa kapustne min.brukselki i warzywa korzeniowe, czyli marchewki, pietruszki czy buraki. Brukselka, choć znienawidzona przez wielu za swój specyficzny smak, jest źródłem wielu składników mineralnych (karoten, wapń, magnez, potas, fosfor) i witamin (B,K). Dodatkowo jest niskokaloryczna.

W sklepach pojawiają się takie owoce jak jabłka, śliwki, gruszki – czyli idealny wybór dla fanów powideł, kompotów, słodkich marynat i ciast.

Jesień w lesie

Jesienią w lesie pojawiają się przede wszystkim grzyby, czyli przysmaki polskiej kuchni. Borowiki, podgrzybki, zajączki – to te najpopularniejsze i najłatwiejsze do rozpoznania. Nadają się do suszenia czy marynowania. W Polskich lasach możemy także znaleźć koźlarza, zwanego też koźlakiem oraz maślaki. Grzyby to źródło błonnika, który wspomaga nasz proces trawienia, białka czy kwasów tłuszczowych nienasyconych NNKT.

Wczesną jesienią w lasach pojawiają się także takie przysmaki jak dzikie maliny i jeżyny, czyli źródło witaminy C.

Gęsina na św. Marcina

Do łask powraca gęsina, dawniej gościła na polskich stołach, ale na długie lata o niej zapomniano. Jej mięso było głównie produkowane i wysyłane na eksport. Obecnie gęś cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie jesienią, bo to właśnie w tym czasie mięso te jest najlepsze. Gęsina to najbardziej kaloryczny drób, jednak ma najkorzystniejszy skład tłuszczów. Zawiera jeno i wielonienasycone kwasy omega-3, omega-6, oraz witaminy A, E, B i minerały (potas, fosfor,magnez, cynk, żelazo).

Ryby

Jesień to dobry czas na szczupaki i sandacze. Szczupak idealnie nadaje się do wędzenia, można go piec, smażyć, dusić. Sandacz natomiast ma delikatne, chude mięso, które zaleca się w dietach odchudzających. W kuchni warto postawić także na ryby wędzone np. makrele, łososie czy pstrągi, czyli źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Idealny dodatek do sałatek, past, kanapek.

A co króluje w waszej kuchni jesienią? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj