Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zdrowe zęby dziecka! Co wpływa na stan uzębienia maluchów?

Facebook Twitter

"Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda..." No właśnie, najważniejszą rolę w dbaniu o higienę jamy ustnej dziecka pełni regularne szczotkowanie zębów, uczymy tego dzieci od najmłodszych lat. Ważne są również regularne wizyty u dentysty. Ale czy wiemy, że istotna jest również odpowiednia dieta?

fot. pixabay.com

Aby dzieciaki mogły cieszyć się zdrowymi ząbkami, nie wystarczy regularne mycie. Mleczne zęby mają większe skłonności do powstawania próchnicy niż zęby stałe. Dlatego tak ważne jest dbanie o jamę ustną dzieci. Najlepiej zrobić to… od środka.

Prawidłowa dieta

Co warto wiedzieć? Bardzo istotny wpływ na zęby (oraz kości) ma wapń. Zawiera go między innymi żółty ser, który dodatkowo działa przeciwpróchniczo. Zjadanie żółtego sera wspiera dbanie o szkliwo. Innym produktem, dzięki któremu dzieci przyswoją większe ilości wapnia są ryby. Zawierają one też witaminę D, która odpowiada za lepsze wchłanianie wapnia do organizmu.

Gdzie jeszcze szukać wapnia? W kefirach, produktach mlecznych, czy jogurtach. Produkty, które spożywamy mogą również oczyszczać jamę ustną, a w taki sposób działa jabłko, dzięki składnikom odżywczym w nim zawartym. Kolejnym owocem przyjaznym dla uzębienia są truskawki, które mają działanie wybielające. Jeżeli chodzi o warzywa, to marchewka oczyszcza trudnodostępne miejsca pomiędzy zębami. Ważne są również brokuły, które zawierają składniki chroniące dziąsła i przyzębie.

fot. pixabay.com

W temacie zdrowia jamy ustnej, należy wspomnieć również o fluorze. Jest antybakteryjny i rozpuszcza kwasy. Zawierają go między innymi soja, ryż, czy wspomniana już wcześniej – marchew. Jeżeli chodzi o napoje, to warto podawać dziecku niegazowaną wodę lub zieloną herbatę, która dostarcza właśnie fluoru.

Czego unikać?

Jednoznacznym wrogiem zdrowych zębów są na pewno słodycze. Powodują, że w jamie ustnej powstają kwasy, które negatywnie wpływają na ząbki. Chodzi o te produkty z dużą zawartością cukru, ale również przekąski takie jak chipsy. Unikać należy również napojów gazowanych.

fot. pixabay.com

Szczotkowanie zębów

Aby zachęcić dziecko do regularnego mycia zębów, najlepiej zakupić mu kolorową szczoteczkę i pastę (przeznaczoną dla dzieci). W odmierzeniu czasu szczotkowania pomoże klepsydra, która wskaże dziecku moment, kiedy może zakończyć mycie zębów. Z dbania o higienę jamy ustnej oraz odpowiednią dietę najlepiej uczynić dziecku zabawę. Warto pokazać też zagrożenia jakie niesie za sobą zaniedbanie tych obowiązków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj