Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Dziś (3.05.) Dzień Słońca: sprawdź jaki wpływ mają na ciebie promienie słoneczne!

Facebook Twitter

Promienie słoneczne maja wpływ na naszą skórę czy oczy. Szczególnie warto uważać podczas pierwszych kontaktów z wiosennym słońcem, kiedy nasz organizm nie wytworzył jeszcze odpowiedniej ilości melaniny.

Słońce ma wpływ na nasze samopoczucie. Jakie są jeszcze jego pozytywne właściwości?

Dzięki przebywaniu na słońcu, w naszym organizmie zwiększa się poziom serotoniny, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasz nastrój. Słońce powoduje także produkcję melatoniny, która pozytywne oddziałuje na jakość naszego snu.

Na słońcu nasz organizm produkuje o wiele większe ilości witaminy D, która ma pozytywny wpływ na nasz układ kostny, odporność, mięśnie i stawy.
Dzięki przebywaniu na słońcu, poprawia się funkcjonowanie naszego układu sercowo-naczyniowego. Obniża się także ciśnienie naszej krwi. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko niebezpieczeństwa zawału.

Długie przebywanie na słońcu może być zagrożeniem:

Jeśli nasze ciało przebywa zbyt długo na słońcu, możemy doprowadzić do zaburzeń naszej termoregulacji, co w następstwie prowadzi do udaru słonecznego, którego objawem mogą być silne bóle głowy, osłabienie, nudności, wymioty i zaburzenia widzenia.

Warto pamiętać, że przebywając na słońcu narażamy się także na promieniowanie UVB i UVA. Dlatego nie zapominajmy o ochronie naszej skóry oraz oczu.

Słońce może powodować także alergie skórne. Szczególnie warto uważać podczas pierwszych kontaktów z wiosennym słońcem, kiedy nasz organizm nie wytworzył jeszcze odpowiedniej ilości melaniny. Która jest odpowiedzialna za ochronę naszej skóry przed szkodliwym działaniem słońca.

Osoby ze skłonnością do alergii mogą skarżyć się na pieczenie, swędzenie, szczypanie czy wysypki skórne.

Chroń się przed słońcem!
Pamiętaj o podstawowych zasadach:

  1. Unikaj przebywania na słońcu w godzinach od 11.00-15.00
  2. Pamiętaj o ochronie głowy – zakładaj czapkę lub kapelusz
  3. Używaj filtrów ochronnych
  4. Nie zapominaj o ochronie oczu. Noś okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiednio przyciemnione soczewki z filtrem co najmniej 400.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj