Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ZDW korzysta ze specustawy. Decyzją wojewody ograniczono prawo do korzystania z działek dla 51 właścicieli w Świerklanach

Facebook Twitter

Powracamy do sprawy, która bulwersuje naszych słuchaczy, a dotyczy wejścia Zarządu Dróg Wojewódzkich na działki mieszkańców Świerklan i stawiania na nich słupów energetycznych.

objazd do Ustronia

W gminie trwa przebudowa drogi wojewódzkiej, wymieniane są instalacje, w tym także linie energetyczne. Mamy prawo wejść na działki, korzystamy ze specustawy – mówi Ryszard Pacer rzecznik ZDW, podkreślając, że decyzją wojewody śląskiego z 31 stycznia 2018 roku ograniczono prawo do korzystania z działek dla 51 właścicieli:

Radio 90: Czy Zarząd Dróg Wojewódzkich ma prawo wejść na naszą posesję i stawiać np. słupy energetyczne?

Ryszard Pacer: W tym przypadku tak, na podstawie decyzji wojewody o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Ona dotyczy właśnie drogi wojewódzkiej i tu jest lista bardzo wielu działek, do których wojewoda ograniczył prawo do korzystania z nieruchomości- ograniczył prawo użytkowania działek, tu jest lista 51 działek- w różnym zakresie.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zapewnia, że słupy stawiane są na podstawie projektu, a mieszkańcy mają prawo domagania się odszkodowania od wojewody:

Ryszard Pacer: Staramy się też uczulić wykonawcę na to, żeby tych szkód nie było zbyt wiele. Po wykonaniu tych prac wykonawca ma obowiązek uporządkować teren i co więcej, na podstawie tej tzw. specustawy, każdy właściciel działki, który ma ograniczone prawo do jej dysponowania, ma prawo złożyć wniosek o odszkodowanie do wojewody, nawet z tytułu utraty wartości tej działki. Jeżeli np. nie było linii energetyczne, a się pojawiła, albo jest jeden słup więcej, to w jakiś sposób wycena tej działki się zmienia i tę różnicę skarb państwa ma pokryć.

ZDW podkreśla, że projekt przebudowy drogi był konsultowany z gminą Świerklany, która ma obowiązek informować mieszkańców o zakresie prac.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj