Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zdzisław Kuczma wygrał proces. Opłata klimatyczna w Wiśle nielegalna

Facebook Twitter

Miasto Wisła nielegalnie pobiera od turystów opłatę miejscową, potocznie zwaną klimatyczną - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sąd rozpatrywał sprawę na wniosek rybniczanina Zdzisława Kuczmy, który uważa, że zanieczyszczone powietrze nad Wisłą przekracza dopuszczalne normy i w związku z tym pobór opłaty jest niezgodny z prawem.

Sąd podzielił jego zdanie. Zdzisław Kuczma ze Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy nie kryje radości z wygrania procesu:

Dla miasta Wisły przegrany proces oznacza mniejsze wpływy do budżetu. Rocznie z tytułu opłaty miejscowej do miejskiej kasy wpływa 750 tysięcy złotych. Zgodnie z uchwałą wiślańskich radnych, którą zakwestionował sąd, od 2008 roku, każda dorosła osoba przebywająca w Wiśle powyżej doby musi zapłacić 2 złote, emeryci i dzieci po złotówce. Unieważnienie tej uchwały, zdaniem Kuczmy, daje możliwość ubiegania się o zwrot nienależycie pobranych pieniędzy:

Tymczasem burmistrz Wisły Tomasz Bujok w specjalnym oświadczeniu informuje, że miasto nadal będzie pobierać opłatę miejscową. Skoro nie będzie mogło tego robić na podstawie uchwały radnych, opłata będzie pobierana na podstawie rozporządzenia Wojewody Bielskiego z 1991 roku. Burmistrz Bujok twierdzi, że powietrze w Wiśle jest czyste, a opłata w związku z tym uzasadniona:

Wyrok który zapadł nie jest prawomocny, a sprawą zajmował się Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj