Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zebrzydowice: W ramach oszczędności energii gaszą światła w halach i boiskach sportowych. 300 dzieci bez zajęć

Facebook Twitter

Dzieci bez popołudniowych zajęć sportowych, bo wójt wprowadza oszczędności. W halach i na sztucznych boiskach popołudniu będzie wyłączane światło, by zaoszczędzić energię. O tym, że od jutra (01.12.) do końca grudnia odwołane będą wszystkie treningi, mali sportowcy z gminy Zebrzydowice dowiedzieli się z dnia na dzień.

mat. nadesłane

Decyzja wywołała oburzenie środowiska sportowego. Mówi Jacek Wachtarczyk prezes Szkółki Piłkarskiej KKS Spójnia Zebrzydowice:

Jacek Wachtarczyk: To jest oszczędzanie energii kosztem dzieci. To się nie tyczy tylko klubów piłkarskich tylko też innych podmiotów, które korzystają czy z hali, czy z basenu. Do tego dochodzą kluby karate, zajęć ruchowych. To na pewno będzie ponad 300 dzieci.

Radio 90: I te zmiany spowodują, że te dzieci w grudniu co najmniej do końca grudnia nie będą miały zajęć popołudniowych?

Jacek Wachtarczyk: Dokładnie i szczerze mamy nadzieję, że to się zakończy tylko na grudniu, ale z tego, co słyszę, narrację tych osób, które o tym decydują, to się nie skończy tylko na grudniu.

Spójnia Zebrzydowice, mat. nadesłane

Oszczędności na samorządach wymusił rząd, wprowadzając obowiązek ograniczenia o 10 procent zużycia energii. Dlaczego jednak urzędnicy chcą oszczędzać energię elektryczną kosztem najmłodszych? Arkadiusz Żabka pytał o to Karola Sitka zastępcę wójta Zebrzydowice:

Radio 90: Dlaczego chcecie oszczędzać na dzieciach?

Karol Sitek: To są obiekty gminne. My nie ograniczamy zużycia energii na budynkach szkolnych, natomiast ograniczamy to jako zajęcia pozalekcyjne.

Radio 90: Decyzja, rozumiem jest już podjęta ostatecznie?

Karol Sitek: Tak, ta informacja była wczoraj przekazana na spotkaniu, które odbył pan wójt Kondziołka z dyrektorami szkół i zobowiązał ich też do ograniczeń. Tu nie było sztywno podpowiedziane, że to, to i to należy wykonać. Każdy dyrektor administruje swoją szkołą, wie, które elementy mu najwięcej zużywają energii i autonomicznie podejmuje decyzje.

Czy hale sportowe będą zamknięte również w styczniu przyszłego roku? Na to pytanie wójt Sitek nie potrafił odpowiedzieć:

Karol Sitek: Ja mogę dzisiaj odnosić się do tych zapisów ustawowych, gdzie ustawa mówi od 1 do 31 grudnia. Zupełnie inaczej to może wyglądać, jeżeli my będziemy zobowiązani w skali roku do zastosowania ograniczeń, bo w tym momencie będzie pewna elastyczność. Ustawa jest tak skonstruowana, że nakłada obowiązek na samorządy ograniczenie zastosowania w ciągu jednego miesiąca.

Dodajmy, że w Zebrzydowicach w klubach sportowych trenuje około 300 dzieci. W grudniu decyzją wójta treningów nie będą miały.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024