Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żeby żniwa były bezpieczne. Policja apeluje szczególnie w trosce o dzieci

Facebook Twitter

Podczas żniw dbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich – apelują policjanci. A przede wszystkim miejmy na oku dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych.

Protest rolników

Żniwa to okres wzmożonych prac na roli. W czasie pracy rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości. Szczególną uwagę zwróćmy na to, co robią nasze pociechy. Nie dajmy się zwieść rutynie i zawsze miejmy na oku bawiące się na podwórku dzieci.

Policjanci apelują:

My dorośli, wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia pojazdów i maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne i narusza to przepisy.

Stróże prawa przypominają również o tym, aby uprzątnąć pozostawione przez maszyny zanieczyszczenia z drogi. Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzamy realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do zerwania przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego.

Każdego lata wzrasta liczba wypadków, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Najczęściej są to mieszkańcy wsi, gdzie latem trwają prace polowe, ale zdarzają się również przypadki okaleczeń dzieci wypoczywających na wsi.

Rola bezpieczeństwa podczas zabaw jest bardzo ważna. Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest jednak, żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań.

Jak unikać zagrożeń?

  • Rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
  • Małe dzieci nie powinny pozostawać bez opieki osób dorosłych.
  • Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Zabawa taka prowadzić może do upadku z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin.
  • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze.
  • Przenoszenie ręcznie dużych, ciężkich lub nieporęcznych przedmiotów (np. złom metalowy) jest niewskazane.
  • Zlecanie dzieciom prac porządkowych w obejściu należy koniecznie sprawdzić, czy wszelkie wykopy, szamba są starannie zabezpieczone.
  • Dzieci nie mogą mieć bezpośredniego dostępu do pomieszczeń, w których umieszczone są: generatory prądu, piece centralnego ogrzewania, parniki, sieczkarnie, pilarki, młocarnie, ostre narzędzia, takie jak: kosy, noże, widły, szpadle,
  • Właściciele gospodarstw winni zadbać, aby w pomieszczeniach, w których składowane są różnego rodzaju rozcieńczalniki, farby i inne substancje żrące oraz nawozy i środki ochrony były każdorazowo zamykane.
  • Przebywanie w pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu na: zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, pyłopochodne choroby układu oddechowego.

Pamiętaj!

  • Każda pracująca maszyna stanowi potencjalne zagrożenie dla dziecka.
  • Każdy kontakt ze zwierzętami gospodarczymi wiąże się z ryzykiem.
  • Każda praca z chemicznymi środkami ochrony roślin niesie niebezpieczeństwo zatrucia.
  • Nawet podczas obserwacji pracy rodziców lub przebywaniu w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.
  • Traktor można prowadzić tylko wtedy, jeśli posiadamy prawo jazdy, czyli po ukończeniu 18 roku życia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj