Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Żelazny Szlak Rowerowy już w telefonie. Aplikacja po polsku, czesku i angielsku

Facebook Twitter

Powstał mobilny przewodnik turystyczny. Miasto przygotowało dla rowerzystów aplikację, dzięki której będzie można łatwiej podróżować tym szlakiem. Działa w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim.

W aplikacji pokazane są i te trasy, które możemy wybrać, ale także różne ciekawe atrakcje turystyczne, do których odwiedzenia zachęcamy.

-mówił Radiu 90 Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury komunalnej i inwestycji w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu- Zdroju, podkreślając, że to kluczowa inwestycja 2020 roku. Żelazny Szlak Rowerowy to pętla o długości 55 kilometrów:

Można oczywiście skorzystać z kilku dodatkowych odcinków lub części dróg lokalnych o małym natężeniu ruchu, które są elementami tak zwanego alternatywnego przebiegu. On był już gotowy w 2018 roku, natomiast teraz po dwóch latach dokończyliśmy ten najdłuższy dla Jastrzębia-Zdroju i kluczowy odcinek pomiędzy sołectwami Moszczenica a Cisówka i mamy w tej chwili w Jastrzębiu przebieg 9 km. Głównie po dawnym torowisku linii kolejowej, a oprócz tego mamy kilka kilometrów tego alternatywnego przebiegu. Trasa jest pętlą, wiec ja jako patriota lokalny powiem, że trasa zaczyna się w Jastrzębiu-Zdroju, natomiast pewnie nasi przyjaciele z innych miejscowości powiedzą, że u nich. Możemy jechać w dowolnym kierunku, trasa przynajmniej po polskiej stronie jest bardzo dobrze oznaczona, bezpieczna, ograniczamy do minimum krzyżowanie się z ruchem samochodowym. Natomiast po stronie czeskiej niestety większość ruchu odbywa się po drogach lub wzdłuż dróg.

Aplikację można pobrać z popularnych platform dystrybucji, została przygotowana na urządzenia z systemem operacyjnym Android 5.0 lub nowszym oraz iOS od wersji 11.0. Umożliwia pobranie danych, co pozwala na korzystanie z niej również w miejscach bez dostępu do Internetu.

Aplikację można bezpłatnie pobierać ze stron:

  • Google Play (Android 5.0 oraz nowsze)
  • App Store (iOS 11.0 oraz nowsze)

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Użytkownicy znajdą w niej mapy przebiegu głównego (53 km) oraz alternatywnego (42 km), zapoznają się z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi w pobliżu trasy (oraz otrzymają możliwość nawigowania do nich), a ciekawe quizy pozwalają dogłębnie poznać walory i historię miejscowości przez które przebiega szlak.

Żelazny Szlak Rowerowy odwiedziło już 49 318 rowerzystów, tyle pokazał licznik zainstalowany przy ulicy Chlebowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj