Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zespół do spraw polityki rowerowej działa w Cieszynie. O czym decyduje?

Facebook Twitter

Wszystkie projektowane, nowe drogi mają uwzględniać ścieżki rowerowe. To jedna z pierwszych, praktycznych decyzji podjętych przez zespół do spraw polityki rowerowej, jaki powstał w cieszyńskim ratuszu. Formalnie został powołany jesienią, choć nieoficjalnie działa już od czerwca.

Wyjaśnia Katarzyna Koczwara, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Cieszynie:

Jego głównym zadaniem ma być opracowanie polityki rowerowej, bo takiej do tej pory (sformalizowanej) w Cieszynie nie stworzono, uwzględnienie obowiązujących standardów i potrzeb rowerzystów. Cieszyn ma gigantyczny potencjał jeżeli chodzi o turystykę pieszą i rowerową, natomiast faktycznie brakuje nam infrastruktury. Do tego zespołu zostały powołane osoby, które wywodzą się ze środowisk rowerowych, przedstawiciele Turystycznego Koła Kolarskiego PTTK „Ondraszek”. Są także osoby bezpośrednio związane z Urzędem Miejskim, których działanie bezpośrednio przekłada się na lepszą infrastrukturę w mieście.

W skład zespołu, któremu przewodniczy Krzysztof Kasztura, I zastępca burmistrza miasta, wchodzą m.in. przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg czy Straży Miejskiej:

Zespół ma pełnić funkcję opiniotwórczą, konsultacyjną. Będzie na swoje spotkania zapraszać również osoby, które mogą się podzielić takimi dobrymi praktykami z innych miast. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie właśnie kilku przedstawicieli spotkało się, żeby podpatrzeć dobre praktyki, które tam mają miejsce. Mamy nadzieję, że przełoży się to na lepsze i przede wszystkim bezpieczniejsze przemieszczanie się cieszyniaków i turystów po naszym mieście, jeżeli chodzi o turystykę rowerową.

Katarzyna Koczwara dodaje, że Cieszyn ma duży potencjał, a rozwijając turystykę rowerową warto wykorzystać też położenia miasta:

Podpatrujemy, bo prawda jest taka, że ta polityka rowerowa bardzo fajnie funkcjonuje u naszych czeskich kolegów i sąsiadów. Zespół jest pełen ambicji i zapału, także mamy nadzieję, że te pierwsze efekty już będą zauważalne, ale przede wszystkim w zmianie podejścia z uwzględnieniem potrzeb rowerzystów w mieście.

Urząd Miejski w Cieszynie zachęca, by zgłaszać zespołowi swoje propozycje na temat rozwoju infrastruktury dla rowerzystów na terenie miasta. Każdy głos w tej sprawie jest mile widziany.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj