Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zginęła na przejściu dla pieszych w Rydułtowach. Teraz jej dzieci apelują o bezpieczeństwo i organizują akcję Blaskowisko

Facebook Twitter

W październiku ubiegłego roku 68-letnia kobieta została śmiertelnie potrącona na pasach na ulicy Bema przez 73-letniego kierowcę, który nie zachował szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia i nie ustąpił jej pierwszeństwa.

Mówi córka kobiety:

Danuta Śmieja: Moja mama wracając ze sklepu przechodziła przez ulicę, podeszła do przejścia dla pieszych,  jeden z kierowców który był po tej samej stronie co ona, zatrzymał się żeby ją przepuścić, ona weszła na to przejście ale z drugiej strony jechał samochód, którego ona nie zauważyła. Kierowca pewnie też jej nie zauważył, bo nawet nie hamował, więc uderzył w nią tak, że mimo reanimacji nic się nie udało zrobić i zginęła na miejscu.

Po tym wypadku dzieci tragicznie zmarłej kobiety postanowiły, że muszą coś zrobić, by zaapelować do wszystkich o bezpieczeństwo, by takich zdarzeń było jak najmniej. Tak zrodził się pomysł organizacji Blaskowiska – wydarzenia promującego odblaski.

Wojciech Śmieja: Po tej tragedii zaczęliśmy się zastanawiać i bardzo szybko zdaliśmy sobie sprawę, że to nie był przypadek, bo tych wypadków w samym województwie śląskim w zeszłym roku było blisko 700, to wypadki z udziałem pieszych. Blisko 70 osób poniosło śmierć i połowa tych wypadków miała miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych. Zdaliśmy sobie sprawę, że to jest problem, być może tą naszą energię możemy spożytkować w ten sposób, że zaczniemy o tym głośno mówić i wtedy wpadliśmy wspólnie na pomysł organizacji takiego wydarzenia charytatywnego, kulturalnego, gdzie głównym elementem będzie koncert, nazwa wydarzenia to Blaskowisko.

Imprezę z koncertami i innymi wydarzeniami zaplanowano na 18 września w Rydułtowach:

Wojciech Śmieja: Na początku będzie to akcja motoserce podczas której będzie szereg różnych atrakcji, częścią tej akcji będzie zbiórka krwi, będzie inscenizacja wypadku drogowego i pokaz pierwszej pomocy. Chcielibyśmy podczas tej akcji odczarować odblaski, bo ja mam takie wrażenie, to jest moje doświadczenie, że patrzyłem na odblaski przez pryzmat zwykłych opasek, ale one nie zawsze są atrakcyjne, są różnie postrzegane zwłaszcza przez młodzież. Zrobiliśmy research w Internecie szukając rożnych modeli , typów. gadżetów, co tak naprawdę może być interesujące i co może okazać się ciekawym dodatkiem do garderoby, są także inne gadżety z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, wiec chcieliśmy to trochę odczarować tą akcją.

Dodajmy, że Blaskowisko wspiera Fundacja Różyczka, Urząd Miasta Rydułtowy, oraz RCK Feniks.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022