Zielone tereny Cieszyna. Jak mają wyglądać?
Jak powinny wyglądać zielone tereny w Cieszynie? Przed mieszkańcami druga tura debaty. Przypomnijmy, nad Olzą realizowany jest projekt pn. "Cieszyn - miasto samowystarczalne". To tereny położone na terenie Podgórza, rejon ulic Hallera, Błogocka i Mickiewicza oraz w Marklowicach.
W czasie pierwszego etapu konsultacji architekci zaproponowali wstępne rozwiązania, to m.in. mała architektura, paleniska, zbiornik retencyjny, koryto odwadniające i panele fotowoltaiczne. Omówiono także projekt ścieżki edukacyjnej po tzw. Wierzbinie. W czasie debaty (26.04.) mieszkańcy będą mogli zapoznać się z projektem z naniesionymi, przedstawionymi przez nich propozycjami. Spotkanie na Orliku w Cieszynie-Marklowicach przy ulicy Frysztackiej, początek o 15.00
Kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania terenów zielonych dzielnicy Marklowice, odbędzie się 26 kwietnia o godz. 15:00. Miejscem spotkania jest Orlik Cieszyn-Marklowice przy ul. Frysztackiej.
Końcem marca odbyła się pierwsza tura konsultacji społecznych w miejscach, które zostały objęte projektem „Cieszyn – miasto samowystarczalne”. Mowa tu o osiedlu Podgórze, ulicach Błogocka-Mickiewicza-Hallera, a także o Marklowicach.
Podczas pierwszego spotkania przeanalizowano różne elementy projektu, pochylając się nad planami i wizualizacjami przygotowanymi przez architektów. Były to wstępne propozycje przybliżające temat wszystkim zainteresowanym. Każdy mógł zabrać głos, podzielić się swoimi uwagami, wypełnić ankietę pogłębiającą tematy. Przedyskutowano rozmieszczenie małej architektury, paleniska, celowość i miejsce umieszczenia zbiornika retencyjnego, koryta odwadniającego i paneli fotowoltaicznych. Omówiono charakter imprez organizowanych przy remizie, a w związku z tym zapotrzebowanie dla planowanej wiaty biesiadnej.
Dla projektu ścieżki edukacyjnej po lasku zwanym niegdyś Wierzbiną omówiono charakterystykę tego terenu, możliwe typy nawierzchni ścieżek, elementy edukacyjne, monitoring. Omówiono trudności związane z dostępnością tego miejsca dla pieszych i zmotoryzowanych, sprawę chodników i bezpieczeństwa w poruszeniu się w tej części Marklowic. Na zakończenie konsultacji odbył się spacer po planowanej ścieżce edukacyjnej na Wierzbinie.
Zielone tereny Cieszyna – kolejne spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 15:00, zostaną zaprezentowane zaktualizowane propozycje, uwzględniające uwagi, jakie pojawiły się podczas pierwszych konsultacji.
Czytaj także:
- Wodzisław Śląski: Nowa spółka komunalna ma zielone światło od radnych
- Zupa pod wiaduktem, czyli jak pomaga się bezdomnym w Cieszynie