Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zielony certyfikat cyfrowy, czyli paszport szczepionkowy w krajach Unii Europejskiej. Co jeszcze wiemy?

Facebook Twitter

Trwa Szczyt Społeczny Rady Europejskiej w Porto. Wczoraj (07.05.) do późnych godzin wieczornych debatowano na temat rzeczywistości postpandemicznej i funkcjonowaniu życia społecznego w krajach Unii Europejskiej w najbliższym czasie. Poruszano także kwestię zielonego certyfikatu cyfrowego, czyli paszportu covidowego.

Fot. Krystian Maj / twitter.com/PremierRP

Oczywiście ważną kwestią jest proces szczepienia, a w szczególności możliwość zniesienia czy uwspólnotowienia patentów, bo to umożliwi lepsze wykorzystanie zdolności produkcyjnych firm farmaceutycznych w Unii Europejskiej. Tu były duże różnice zdań. Ja zdecydowanie opowiadałem się za tym, żeby doszło do uwolnienia i uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w UE w bezpieczny sposób produkowane

-powiedział w rozmowie z dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki.

Zwolennikami zawieszenia patentów są na przykład Polska i Hiszpania, sceptycznie patrzą na to między innymi Francja i Niemcy. Prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że problemem z dostępem do szczepionek nie jest kwestia własności intelektualnej, a dystrybucja dawek i zgoda na eksport, a dziś 100 proc. szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych jest przeznaczonych na amerykański rynek.

Spotkanie szefów państw i rządów Unii Europejskiej w Porto. Fot. Krystian Maj.

Przyśpieszają również prace nad stworzeniem tzw. zielonego certyfikatu cyfrowego, czyli paszportów szczepionkowych. Jak mówił Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, na następnej Radzie Europejskiej w maju liderzy unijni wrócą do tego tematu, by wypracować wspólne stanowisko.

w Polsce jesteśmy u progu tej dyskusji

-stwierdził na szczycie w Porto Mateusz Morawiecki.

Wprowadzenie tzw. paszportów covidowych zapowiedziały już Włochy, tam od połowy maja ma obowiązywać specjalna przepustka umożliwiająca podróże i wyjazdy na wakacje. W Holandii od 21 czerwca ma zostać wprowadzony paszport szczepień. Ma umożliwić swobodne przekraczanie granic bez obowiązku posiadania aktualnego testu na koronawirusa. Funkcjonowanie paszportu ma zostać także rozszerzone o np. dostęp do wybranych usług wewnątrz Holandii i Niderlandów.

Podobne rozwiązania dotyczące tzw. paszportów covidowych zapowiedziały także Francja, Litwa czy Hiszpania. Węgry zaproponowały partnerom z Grupy Wyszehradzkiej wprowadzenie własnych paszportów szczepionkowych.

Cyfrowy Zielony Certyfikat, bo tak ma nazywać się ujednolicony w Europie dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw covid-19 zostanie pilotażowo wprowadzony w Grecji. Ma być technicznie gotowy 1 czerwca, a przygotowany do obiegu od 30 czerwca. Następnie ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE. Będzie też otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj