Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zielony kolor wody w stawie w Wodzisławiu Śląskim. Czy woda jest zanieczyszczona?

Facebook Twitter

Czy woda jest zanieczyszczona? Napisał do nas jeden z naszych słuchaczy, mieszkaniec Wodzisławia. "Od dłuższego czasu obserwuję stan wody w stawie na terenie parku miejskiego w Wodzisławiu Śląskim. Kolor wody jest intensywnie zielony, bardzo dużo zanieczyszczeń pływa na powierzchni wody" - czytamy w mailu do naszej redakcji.

Czy woda jest zanieczyszczona

Czy woda jest zanieczyszczona?

W tym stawie mieszkają przypomnijmy – po za okresem zimowym – dwa łabędzie. Sprawdziliśmy zatem co z wodą w tym zbiorniku? Czy i kiedy zostanie oczyszczona? Mówi Joanna Staniczek ze Służb Komunalnych Miasta w Wodzisławiu Śląskim:

Joanna Staniczek: Zielona woda w stawie jest procesem biologicznym, naturalnym. Drzewa pylą. To są topole i brzozy, które dość silnie pylą, dlatego jest woda zielona, zakwitają glony co też jest dość naturalne, jest duże nasłonecznienie, staw nie jest zbyt duży, dlatego takie procesy występują. I my owszem stosujemy czynnik biologiczny na bazie wapna i będziemy też instalować w najbliższych dniach fontannę, która będzie napowietrzać ten staw. To jest bardzo naturalny proces, więc przez 3 tygodnie gdzieś będzie to trwało, aż woda się wyklaruje.

Joanna Staniczek ze Służb Komunalnych Miasta w Wodzisławiu Śląskim

Taka sytuacja nie jest dla nas niczym nowym, w jej opanowaniu pomaga nam wspominana fontanna:

Joanna Staniczek: To się dzieje co roku i co roku próbujemy zapanować nad tym. Raz jest łatwiej. Warunki pogodowe sprzyjają, teraz te zakwity trwają dłużej. Fontanna i staw to tak jakby naczynia połączone. Mocujemy na mniej więcej środku stawu fontannę i przez to, że ona jest sezonowo, ale w tym sezonie na stałe przymocowana, ten ruch wody powoduje właśnie oczyszczanie, napowietrzanie bardzo duże, wtedy staw się klaruje też biologicznie, naturalnie.

A kiedy nad staw wrócą łabędzie?

staw; Wodzisław Śląski

Co roku była to para ale w zeszłym roku jeden z nich padł. Ile ich będzie teraz? Mówi specjalista do spraw rozwoju miasta Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim, Mateusz Jamioła:

Mateusz Jamioła: Jeden z łabędzi jesienią ubiegłego roku z powodu przekarmienia padł. Tylko Romeo przezimował sam, natomiast możemy już potwierdzić, że do Romea niebawem dołączy Julia. To już powinno nastąpić tak naprawdę na dniach. Ta pogoda też w ostatnich dniach się klaruje, więc ponownie para zakochanych łabędzi zawita w wodzisławskim stawie w parku miejskim.

Mateusz Jamioła specjalista do spraw rozwoju miasta Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024