Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia”. Zajrzyj do biblioteki w Żorach

Facebook Twitter

W czerwcu w przestrzeni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach eksponowana jest wystawa „Ziemia Święta w obiektywie Stanisława Ligonia" połączona z obchodami nadania imienia Ligonia Szkole Podstawowej nr 17 w Żorach. Wystawa pozwala odkryć nieznany dotąd talent autora „Berów i bojek śląskich" i po raz pierwszy prezentuje jego palestyńskie fotografie. W planach na czerwiec także Piknik Literacki.

Wystawa w bibliotece w Żorach/ mat.prasowe

Stanisław Ligoń po wybuchu wojny, wielokrotnie ostrzegany o grożącym mu niebezpieczeństwie, w ostatniej chwili zdołał opuścić Katowice i szlakiem przez Węgry i Jugosławię trafił do Palestyny. W trakcie podróży uwieczniał miejsca, zabytki oraz dokumentował życie codzienne Arabów, Żydów, polskich żołnierzy i emigrantów.

Ocalało ponad dwieście wyjątkowych fotografii, które składają się na niezwykły dokument pokazujący Ziemię Świętą w latach II wojny światowej. Najciekawsze spośród nieznanych i niepublikowanych wcześniej prac będzie można zobaczyć na wystawie w Bibliotece Śląskiej. Po raz pierwszy zostaną pokazane też dokumenty i pamiątki dotyczące pobytu w Palestynie: paszport na nazwisko Franciszek Drużbacki, którym się posługiwał, mapa z podróży oraz opracowane przez niego książki dedykowane polskim żołnierzom stacjonującym na Bliskim i Środkowym Wschodzie oraz walczącym na froncie włoskim.

-czytamy w opisie wystawy, która będzie w bibliotece w Żorach czynna do 30 czerwca.

Wystawa w bibliotece w Żorach/ mat.prasowe

Biblioteka zaprasza także na Piknik Literacki z okazji 750. urodzin Miasta Żory:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj